Wrotycz pospolity – na wszy i świeżbowce

wrotycz

Wrotycz jest to roślina wieloletnia dorastająca do 120 cm wysokości, silnie pachnąca, gorzka w smaku. Ma silny zapach przypominający kamforę. Kwiaty wrotyczu są żółte, miseczkowate, owoc – niełupka. Wrotycz rośnie na przydrożach, przy budowach, na usypiskach i przy wykopach, na łąkach, na polach, ugorach i polanach leśnych, w ziołoroślach, nad brzegami wód.

Surowiec leczniczy pozyskany z wrotyczu

Od lipca do września zbieramy świeżo rozkwitające koszyczki kwiatowe bez szypułek, natomiast od maja do sierpnia – liście. Zarówno kwiaty wrotyczu jak i jego liście suszymy w temperaturze nieprzekraczającej 40 st C, najlepiej w lekko ogrzanym piekarniku lub przed nim. Należy pamiętać aby zabieg ten nie trwał zbyt długo.

Podstawowe związki czynne wrotyczu

Liście i kwiaty zawierają olejek eteryczny w ilości ok. 1-2%, a w nim tujon (ok. 60-70%). Ponadto stwierdzono w kwiatach związki goryczowe, flawonoidy i sole mineralne, garbniki, flawonoidy (kwercetynę, luteolinę), kumaryny, kwas galusowy oraz kwas askorbowy.

Zastosowanie wrotyczu

Proces zdobywania wiedzy zawsze wymaga posiadania źródeł jej pozyskiwania. Czasem już samo ich znalezienie wymaga czasu i pokory. Moimi niekwestiowanymi autorytetami są dr Aleksander Ożarowski oraz dr Henryk Różański. I o ile co do zastosowania większości ziół są zgodni (przynajmniej do tego momentu mojej pracy z ziołami) o tyle różnią się w poglądach dotyczących wrotyczu. Dr Ożarowski pisze „Ze względu na zmienność składu chemicznego i wysoką toksyczność tujonu zaniechano obecnie doustnego stosowania wrotyczu lub jego wyciągów”, natomiast dr Różański poleca zioło do stosowania wewnętrznego jako remedium na wiele dolegliwości. Pozwól drogi Czytelniku, że ja jako laik zielarstwa zachowam powściągliwość i nie chcąc narażać Cię na najmniejszy choćby uszczerbek na zdrowiu, polecać będę wrotycz jedynie do stosowania zewnętrznego.

Działanie zewnętrzne wrotyczu

Zewnętrznie stosuje się wyciąg alkoholowy z kwiatów wrotyczu. Niszczy on wszy głowowe i łonowe oraz świerzbowce. Wchodził w skład preparatu Artemisol, który jest już obecnie niedostępny. W lecznictwie ludowym wyciąg alkoholowy z kwiatów wrotyczu stosowany jest do nacierania w bólach gośćcowych i artretycznych. Zioło służyło jako ludowy środek odstraszający mole i pluskwy, równie skuteczny jak ziele bagna zwyczajnego.

Przeciwwskazania

Otwarte rany i ostre stany zapalne skóry głowy.
Uczulenie na preparat lub na rośliny z rodziny złożonych (Asteraceae Compositae)
Nie stosować w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Napar z wrotyczu

Aby sporządzić napar z wrotyczu należy wziąć 2 łyżki kwiatów lub ziela i zalać 1-2 szklankami wrzącej wody i odstawić na 20 minut. Następnie przecedzić.
Stosować go można do płukania włosów, przemywania skóry, płukanek i okładów.

Odwar z kwiatów wrotyczu

1 łyżkę kwiatów wrotyczu i 1/2 łyżki ziela macierzanki lub ziela tymianku albo ziela piołunu zalać I szklanką wody wrzącej. Ogrzać powoli pod przykryciem do wrzenia (nie gotować). Odstawić na 15 minut i przecedzić.
Stosować zewnętrznie w świerzbie i wszawicy głowowej i łonowej. W przypadku wszawicy głowowej włosy obficie zwilżyć płynem i zawiązać chustką na 2-3 godziny. Następnie głowę umyć i wyczesać gęstym grzebieniem. Po 24 godzinach włosy zmyć ciepłym octem i wyczesać gęstym grzebieniem w celu usunięcia gnid. Oba zabiegi powtórzyć po 6-7 dniach.

Nalewka wrotyczowa

Bierzemy 1 szklankę zioła lub kwiatów. Zalewamy 500 ml wódki. Wytrawiamy 14 dni. Filtrujemy.
Stosujemy zewnętrznie do przemywań i pędzlowań: opryszczek, pryszczy, ropni, liszajów, liszajców, wyprysków, oparzeń, owrzodzeń i in. We włosy wcieramy nalewkę 2 razy dziennie po czym nakrywamy je folią na 3 godziny, myjemy szamponem i płuczemy w mocnym naparze wrotyczowym.

Olej wrotyczowy

Bierzemy pół szklanki świeżego ziela lub samych kwiatów (w ostateczności mogą być i suche) zalewamy 150 ml oleju lub oliwy o temperaturze 60 stopni C. Odstawiamy na 14 dni. Filtrujemy.
Stosuje się do wcierań leczniczych (nacierać całe ciało, oprócz głowy) przy chorobach zakaźnych, przeziębieniu, zmarznięciu, zapaleniu mięśni, nerwów i ścięgien oraz przy bólach stawowych i nieżytach układu oddechowego. Gazę zmoczoną w oleju wrotyczowym można przykładać na ropnie, owrzodzenia, suche wypryski i rany ropiejące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *