Zbawienne działanie kasztanowca w leczeniu chorób żył

Zbawienne działanie kasztanowca w leczeniu chorób żył

Kasztanowiec zwyczajny – Aesculus hippocastanum (Hippocastanaceae).

Drzewo kasztanowca osiąga wysokość do 20 m. Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego. Surowcami leczniczymi są: korowina, kwiaty, liście, nasiona i pąki. Liście zbiera się w początkach lub w czasie kwitnienia, korowinę – od lutego do kwietnia, kwiaty – w czasie kwitnienia, nasiona – gdy opadną na ziemię. Surowce suszy się w temperaturze nieprzekraczającej 40 st C. Ze względu na wrażliwość na światło fitochonin zawartych w liściach zbiory należy przechowywać w światłoszczelnych opakowaniach i suszyć w ciemnym miejscu.

Składniki kasztanowca

Liście i pączki zawierają kumaryny, żywicę bogatą w terpeny, witaminę K, flawonoidy, garbniki, alantoinę, kwas alantoinowy, saponiny (pączki i młodziutkie liście), małe ilości katechin, kwas octowy i masłowy, rutynę oraz kwas foliowy.

Wpływ kasztanowca na układ krwionośny

Zawarte w przetworach z kasztanowca flawonoidy, pochodne kumaryny oraz escyna mają właściwości przeciwwysiękowe, przeciwobrzękowe, przeciwzakrzepowe a także przeciwzapalne. Usprawniają one krążenie krwi w skórze oraz w mózgu i kończynach. Wyciągi z liści kasztanowca zwiększają krzepliwość krwi. Wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne. Co więcej dzięki działaniu kasztanowca stają się one bardziej elastyczne. Zioło przeciwdziała zastojom żylnym usprawniając przepływ krwi. Przeciwdziała ono powstawaniu zakrzepów, zapobiega pękaniu naczynek przy niewielkich urazach, zmniejsza ich przepuszczalność oraz zmniejsza obrzęki.

Wśród właściwości leczniczych wymienić trzeba wspomaganie leczenia zapalenia żył, zakrzepowego zapalenia żył, zaburzeń krążenia mózgowego, wieńcowego i obwodowego. Kasztanowiec leczy także zastoje krwi i limfy, miażdżycę, zaburzeń myślenia i pamięci, żylaki kończyn i odbytu. Wskazaniem do zastosowania preparatów z kasztanowca są obrzęki, wysięki krwi i płynu surowiczego, krwawa biegunka, nadmierne krwawienia miesiączkowe, upławy, krwotoki z nosa. Wyciągi z niedojrzałych owoców i dojrzałych nasion służą do leczenia obrzęków pooperacyjnych i pourazowych. Podawane są m.in. w przypadku udaru oraz obrzęku mózgu.

Wspaniały lek na hemoroidy

O zasadności zastosowania kasztanowca w leczeniu hemoroidów była już mowa. Lecz temat rozwińmy. Wskazaniem do lewatyw z zioła będą: zaparcia, żylaki odbytu, bolesne oddawanie kału, parcie na kał oraz świąd odbytu. Należy stosować delikatne lewatywy z odwaru z kory, niedojrzałych owoców lub nasion kasztanowca, z pędów kasztanowca, albo też gęsty wyciąg wodny w formie małych wlewów doodbytniczych (15 ml). Składniki zioła mają także właściwości przeciwzapalne. Jedynym problemem w omawianych dolegliwościach jest to, że kasztanowiec zawiera taniny, które spożyte sprzyjają zaparciom. Obstrukcja przy hemoroidach potęguje związane z nimi dolegliwości. Dlatego też nie stosujmy w tym przypadku terapii doustnej. Można robić okłady z naparu lub nawilżonej sproszkowanej kory lub stosować pastę z kory lub nasion.

Kasztanowiec na zmarszczki ?

Kasztanowiec usprawnia krążenie krwi również w skórze. Odkaża, pobudza gojenie się ran, owrzodzeń, oparzeń oraz wyprysków. Hamuje stan zapalny oraz odczyn alergiczny. Przyśpiesza resorpcję płynów surowiczych w miejscu obrzęku. Wyraźnie pobudza regenerację tkanek. Szczególnie dobrze wpływają na elastyczność skóry. Zewnętrznie podaje się przetwory z kasztanowca w postaci okładów w leczeniu oparzeń i odmrożeń I stopnia, wyprzeń, ubytków naskórka oraz ograniczonym, ogniskowym zapaleniu naczyń włosowatych skóry. Jak już wiemy zioło wspomaga ukrwienie skóry, natlenia, uelastycznia i zmniejsza obrzęki. Wszystkie te właściwości sprawiają, że jest naprawdę cennym remedium na zmarszczki.
Kora kasztanowca długotrwale stosowana do płukania włosów leczy łupież. Nadaje włosom wytrzymałość, zapobiega łysieniu, likwiduje siwiznę. Mocny odwar z kory kasztanowca ładnie i naturalnie zabarwia włosy na brązowy kolor.

Jak użyć kasztanowca w kontuzji

Kontuzje sportowe, stany zapalne stawów, kaletek, krwiaki, zwichnięcia, stłuczenia oraz wybroczyny są kolejnym wskazaniem do wykorzystania kasztanowca. Kora, nasiona oraz liście kasztanowca są w tym celu stosowane od lat. Drzewo to zawiera bowiem taniny o działaniu ściągającym oraz escynę. Jest ona związkiem przeciwzapalnym, uszczelniającym naczynia krwionośne w miejscu urazu. Wyciągi z nasion i kwiatów kasztanowca likwidują obrzęki powstałe na skutek stłuczeń. Mogą być również stosowane w zapaleniach ścięgien. Medycyna ludowa polecała noszenie przy sobie lub wkładanie do łóżka nasion kasztanowca. Miały to czynić  osoby cierpiące na choroby stawów pochodzenia reumatycznego oraz bóle stawów i kości. Obrzęki, siniaki i zwichnięcia także były wskazaniem.

Układ pokarmowy – wsparcie kasztanowca

Kasztanowiec wywiera na przewód pokarmowy działanie rozkurczowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz łagodnie zapierające. Reguluje on także rozwój flory bakteryjnej. Kasztanowiec może być polecany w nieżytach żołądka, w biegunkach, przy braku łaknienia, w stanach skurczowych jelit oraz chorym z cukrzycowymi uszkodzeniami naczyń. Zioło wzmaga wydzielanie śliny i soku żołądkowego, trzustkowego oraz jelitowego.

Dawkowanie:

W przypadku odwaru należy przyjmować trzy razy dziennie 1 szklankę (1 łyżeczkę suszonych nasion zalewamy szklanką wody i gotujemy 10-15 min na wolnym ogniu) lub trzy razy dziennie 1/8-1 łyżeczki nalewki. Preparaty standaryzowane na zawartość escyny przyjmujemy w dawce 40 mg escyny 3 razy dziennie po jedzeniu przez 2-3 miesiące, następnie 40 mg escyny 2 razy dziennie.
W razie wystąpienia nudności przy zażywaniu preparatów z owoców kasztanowca, zmniejszamy dawkę, stosujemy po jedzeniu lub też z dodatkiem kropli miętowych lub nalewki melisowej.
Nie należy przekraczać zalecanych dawek, gdyż może to spowodować nudności i wymioty

Środki ostrożności:

Kasztanowiec może wchodzić w interakcje m.in. z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi. Zanotowano rzadkie przypadki wystąpienia dolegliwości żołądkowych, mdłości oraz świądu. Nie należy stosować w niewydolności nerek. W czasie ciąży i karmienia piersią można stosować tylko według zaleceń lekarza. To samo dotyczy używania przez dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *