Świetlik – kiedy oczy płaczą

świetlik

Czasem tak w życiu bywa, że nasze oczy płaczą. A czasem bolą. Przyczyną może być smutek, ale może być też praca przy komputerze albo alergia. I wtedy możemy sięgnąć po zioło, które nazwa się świetlik. Aby pomogło musimy być mu wierni i konsekwentni. Na wszystko potrzeba w życiu czasu, efekty zależą od naszej silnej woli.

Jak świetlik łąkowy po wyglądzie rozpoznać

Kwiaty świetlika są białe z fioletowymi żyłkami i żółtą plamką na dolnym płatku. Kwiat przypomina wyglądem rozwarte wargi. Na tle zieleni kwiaty wyglądają jak świeczki lub świetliki – stąd ich nazwa.

Skład chemiczny

Zioło jest półpasożytem, gdyż zapuszcza swoje korzenie w korzenie innych roślin i odżywia się ich składnikami pokarmowymi. Skład chemiczny świetlika jest tak naprawdę zmienny i zależy od wykorzystywanych przez zioło gatunków żywicieli. Bez względu jednak na to zawiera ono glikozyd – aukubinę, garbniki, kwasy fenolowe, olejek eteryczny, pochodne kumaryny, sole mineralne, szczególnie dużo związków miedzi i manganu.

Na co świetlik może pomóc

Tak ogólnie to zioło ma bardzo dużo właściwości leczniczych. Wśród nich można wymienić działanie przeciwzapalne, antyseptycznie, osłaniające, żółciopędne, moczopędne i ściągające. Wzmaga ono także wydzielanie śliny, soku żołądkowego i trzustkowego, usprawnia trawienie. Jest przydatnym ziołem w zapaleniu gardła, jamy ustnej i migdałków.

Czy na oczy może pomóc

Jednakże świetlik najbardziej znany jest ze swojego leczniczego działania na oczy. Zioło ma właściwości przeciwzapalne i dezynfekujące. Świetlik jest dawna stosowany w leczeniu alergicznych i bakteryjnych zapaleń spojówek oczu, ponieważ zawiera on aukubinę, która hamuje wydzielanie histaminy, co zmniejsza reakcje alergiczne. Ponadto garbniki i kwasy polifenolowe zawarte w świetliku mają właściwości przeciwbakteryjne i niszczą wiele szczepów bakterii, m.in. gronkowce i paciorkowce. Uszczelniają naczynia krwionośne oczu, zapobiegają także krwawieniom z naczyń siatkówki. Świetlik może być stosowany w zapaleniach spojówek oczu i brzegów powiek, woreczka łzowego, rogówki, tęczówki, w przypadkach „jęczmieni”, nadmiernym łzawieniu oczu, wydzielinie ropnej z oczu, a także zmęczenia czy opuchnięcia oczu pracą przy sztucznym świetle czy długim oglądaniem telewizji, Świetlik będzie doskonałym środkiem łagodzącym po urazach i po zabiegach chirurgicznych na oczach. Zioło jest również cenne przy nadwrażliwości oczu na promienie słoneczne. Powinni o nim pamiętać ludzie narażeni na pyły i dymy przemysłowe.

Przetwory ze świetlika

Co ciekawe, dla poprawy wzroku polecany jest winny wyciąg z ziela świetlika. Aby go przyrządzić należy 1 część ziela świetlika (suchego lub świeżego) zalać 3 częściami ciepłego wina czerwonego, wytrawiać 14 dni, przefiltrować, pić 1 raz dziennie po kieliszeczku.

Jako kuracja dla oczu najpowszechniej znane są napary ze świetlika. W tym celu bierzemy 2 łyżki ziela i zalewamy 1-2 szklankami wrzącej wody, odstawiamy na 50 minut i przecedzamy. W przypadku chorób oczu można także pić napar świetlikowy i jednocześnie stosować okłady 10-15 minutowe zmieniane co 5 minut.

Aby poprawić kondycję oczu można sporządzać mieszanki ziołowe. W tym celu należy zmieszać po 10 g ziela świetlika, ziela przywrotnika, kwiatów rumianku, kwiatów nagietka i kwiatów chabru. Zalać 1/2 łyżki ziół 2/3 szklankami wody wrzącej i zaparzać pod przykryciem 15 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Stosować je należy do ciepłych okładów w stanach zapalnych brzegów powiek i spojówek, Przykładać 3-5 razy dziennie na 10-20 min bądź robić kompresy na noc pod przepaską.

Na żołądek

Napary ze świetlika pije się przy zaburzeniach trawiennych oraz przemiany materii. Zioło to pobudza i reguluje trawienie oraz wydzielanie soków żołądkowych. Napar z ziela świetlika może być stosowany wewnętrznie w chorobach żołądka i wątroby i w kolce żółciowej, u ludzi z obniżonym ciśnieniem tętniczym.

Świetlik należy do ziół odtruwających organizm. Wykazuje synergizm z mydlnicą, bluszczykiem kurdybankiem, pokrzywą, połonicznikiem oraz rdestami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *