Przetacznik na wątrobę i układ oddechowy

przetacznk

Przetacznik lekarski – Veronica officinalis

Veronica officinalis występuje w Europie, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Głównym środowiskiem życia tej rośliny są lasy, głównie iglaste. Veronica officinalis występuje szczególnie obficie w niektórych typach lasów sosnowych. Rośnie również na łąkach, polanach, pastwiskach, starych sadach, zrębach i w leśnych wąwozach.

Wśród przetaczników jest kilkadziesiąt gatunków. Zawierają one podobne związki lecz w różnych proporcjach, najlepiej więc zbierać różne gatunki i mieszać ze sobą. Wśród przetaczników mamy: bobowniczek, kłosowy, lekarski, perski, ożankowy, pagórkowaty oraz inne.

Przetacznik lekarski – opis botaniczny

Veronica officinalis L. jest wieloletnią rośliną zielną o ukorzeniających się pędach do 50 cm długości. Liście szarozielone, naprzeciwległe, owalne, 1,5-4 cm długości i 1-2 cm szerokości, omszone, ząbkowane lub łuskowate na brzegach, z krótkimi ogonkami.
Kwiaty są nieregularne, zebrane w wielokwiatowe grona wyrastające z osi górnych liści. Kielich jest zielony, 4-dzielny. Korona jest blado liliowa lub niebieskawa z ciemnymi żyłkami, rzadziej biaława z liliowymi żyłkami, z 4 płatkami o różnym kształcie i wielkości. Pręciki 2. Słupek z górną 2-jądrową zalążnią i długą kolumną. Zapylana jest przez owady.
Veronica kwitnie od czerwca do jesieni. Jego owocem jest gruczołowato spłaszczona kapsułka z licznymi nasionami.

Surowiec

Surowcem jest ziele przetacznika lekarskiego zbierane w początkach i w okresie kwitnienia. Ziele suszyć w ciemnym i przewiewnym miejscu w temperaturze 20-40 st C. Jest to surowiec irydoidowy wrażliwy na światło i wysoką temperaturę. Trwałość surowca do 2 lat, przy czym po roku traci połowę swojej wartości.

Skład chemiczny

Ziele przetacznika zawiera glikozydy irydoidowe (veronikozyd, katalpol, ladrozyd, verprozyd, mussaenozyd), flawonoidy (glikozydy luteoliny), fenolokwasy (chlorogenowy, kawowy, cynamonowy), saponiny trójterpenowe, alkohol cukrowy – mannitol, garbniki, fitosterole (beta-sitosterol), gorycze.

Układ oddechowy

Przetacznik jest obecnie głównie stosowany przy przeziębieniach górnych dróg oddechowych. Stosuje się go w astmie oskrzelowej, kaszlu, zapaleniu oskrzeli, przeziębieniu, gruźlicy.

Przetwory z ziela przetacznika działają przeciwzapalne, napotnie i wykrztuśnie. Rozszerzają oskrzela i tchawicę, pobudzają ruchy migawkowe nabłonka w drogach oddechowych, przez co ułatwiają odkrztuszanie i oczyszczanie błon śluzowych. Zioło podane z miodem łagodzi kaszel, wzmacnia i poprawia wentylację płuc. Herbatka z weroniki stosowana jest jako płukanka przy stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej i gardła.

Przetacznik na wątrobę

Przetaczniki wywierają wpływ ochronny na miąższ wątroby (działanie irydoidów), działają żółciopędnie, pobudzają apetyt oraz wydzielanie soków trawiennych.

W uszkodzeniu wątroby (marskość, stłuszczenie), kamicy i zapaleniu pęcherzyka żółciowego, stanach zapalnych wątroby i trzustki, nieżycie jelit i żołądka, zaburzeniach przemiany materii, zatruciach, zaburzeniach trawienia, dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.

Zawartość goryczy i garbników pozwala na stosowanie zioła w celu pobudzenia apetytu i poprawy trawienia, zwłaszcza w chorobach żołądkowo-jelitowych, którym towarzyszy biegunka, zapalenie żołądka i jelit z obniżoną kwasowością.

Oczyszczająco

Przetacznik odtruwa organizm, reguluje wypróżnienia i przemianę materii. Działa przeciwzapalnie. Rusza zastoje limfy i ją oczyszcza z zalegających antygenów, oczyszcza krew ze zbędnych metabolitów z ustroju.

Działa moczopędnie, rozkurczowo i uspokajająco. Wspomaga leczenie chorób nerek i chorób stawów. Dna moczanowa i choroby reumatyczne, choroby śledziony, pęcherza moczowego oraz zakaźne.

Zewnętrznie

Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym, grzybobójczym, ściągającym i gojącym rany, ziele weroniki jest szeroko stosowane do zewnętrznego leczenia ran i chorób skóry. Ropiejące rany i wrzody, trądzik pospolity i różowaty, ropne i swędzące wysypki, a także grzybicze zmiany skórne. Na ropiejące rany i wrzody stosuje się dobrze zmiażdżone liście. Zewnętrznie ziele przetacznika stosuje się także przy atopowym zapaleniu skóry. Działa silnie przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Zmniejsza odczuwanie bólu.

Bardzo korzystnie działa przemywanie skóry naparem (z suchego lub świeżego ziela) i maceratem ze świeżego ziela (zmielone ziele zalać wodą przegotowaną chłodną, zostawić na 6-8 godzin, przecedzić). Także rozcierki ziela z olejem, nalewki z ziela w maściach i z olejami. Wspomaga procesy odnowy i odtruwania komórek skóry.

Naparem płucze się jamę ustną przy zapaleniu dziąseł. Można wówczas łączyć pół na pół z szałwią.

Na oczy

Napar zastosowany na oczy działa podobnie jak wyciągi ze świetlika: przeciwzapalnie, antyseptycznie i lekko ściągająco. Napar z przetacznika może zastąpić napar ze świetlika i może być użyty w okładach do leczenia zapalenia spojówek i powiek, podrażnień gałki ocznej, łagodzenia objawów zmęczenia oczu. Przetacznik wspomaga ustępowanie worków i cieni pod oczami (codzienne okłady z naparu 30-minutowe przez 7 dni).

Preparaty

Napar: 2 łyżki przetacznika zalać 2 szkl. wrzącej wody; odstawić na 20 minut; przecedzić. Pić 3-4 razy dz. po 100 ml. Nie ma ryzyka przedawkowania. Korzystnie na właściwości naparu wpływa dodanie miodu.

Źródła:

https://www.1000listnik.ru/lekarstvennie-travi/03/231-veronika-lekarstvennaya.html

https://101-rose.ru/grunt/cvetok-veronika-foto-vidy-opisanie-razvedenie-i-osobennosti-uhoda.html

https://300trav.ru/veronika-lekarstvennaya-veronica-officinalis.html

http://кумыска-онлайн.рф/articles/25-veronika-shirokolistnaja.html

https://greenmarine.ru/komnatnye/veronika-cvetok-foto-mnogoletnik.html

www.rozanski.li

www.gramzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *