Ostropest – na wątrobę

ostropest

Ostropest plamisty można zobaczyć na poboczach dróg, leśnych polanach i wiejskich działkach. Za ojczyznę tej rośliny uważane jest wybrzeże Morza Śródziemnego: południowe regiony Europy, północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.

Opis

Jest to roślina jednoroczna lub dwuletnia, osiągająca wysokość 50-150 cm. Ma silną, wyprostowaną łodygę pokrytą kolcami z filcowatym nalotem. Ma silny system korzeniowy. Jej liście są duże, skórzaste, naprzemianległe. Dolne blaszki liściowe mają kształt podłużno-eliptyczny. Osiągają długość do 80 cm i szerokość do 30 cm. Górne liście są pierzastodzielne. Wszystkie one mają ząbkowane krawędzie, ostre żółtawe kolce. Kolor blaszek liściowych jest zielony, z błyszczącymi białymi plamkami lub poprzecznymi przerywanymi paskami.

Kwiaty ostropestu są jajowate, drobne, o rurkowatym kształcie. Różnorodność odcieni: od fioletowego i purpurowego do żółtawego i białego. Kwiaty tworzą samotne kwiatostany – korony na cienkich szypułkach. Kuliste koszyczki otoczone są ogonkowymi liśćmi owijającymi. Niektóre z nich mają wystające, kłujące wyrostki. Ostropest plamisty kwitnie w drugiej połowie lata i jesienią. Niektóre egzemplarze zachowują kwiatostany aż do nadejścia chłodów.

Owoce występują w postaci plamistych, nagich niełupek. Są one małe, o szerokości do 7 mm i długości nie większej niż 4 mm. Owoce mają gładką, często błyszczącą powierzchnię. Ubarwienie waha się od czarnego do ciemnobrązowego. Kształt prawie eliptyczny, ze ściętym wierzchołkiem i zaokrągloną podstawą i z grzebieniem. Owoce są prawie bezwonne i mają gorzki smak. Dojrzewanie owoców jest nierównomierne. Najwcześniej pojawiają się one w sierpniu, najpóźniej pod koniec września.

Surowiec

Nasiona, kwiaty, liście i korzenie ostropestu plamistego są zbierane do celów medycznych. Największą wartość mają nasiona, które zawierają sylimarynę. Ponieważ ich dojrzewanie jest nierównomierne, zbiór rozpoczyna się w sierpniu i trwa ponad miesiąc.

Dojrzałość owoców jest określona przez żółtawy odcień kwiatostanów i pojawiający się na ich powierzchni biały puch. Ścinamy cale główki i pozwalamy im wyschnąć. Następnie wydobywamy nasiona. Ich ważność to 3 lata.

Skład chemiczny

Nasiona ostropestu są źródłem sylimaryny, która obejmuje przede wszystkim sylibinę (sylibinina), izosylibinę, sylikrystynę, i sylidianinę (silymonina). W surowcu zawarte są również cenne fitosterole (kampesterol, beta-sitosterol, lanosterol, stigmasterol), witamina F, E, flawony (apigenina, luteolina, chrysoeriol, eriodykcjol), flawonole (kemferol, kwercetyna), flawanony (toksyfolina), glikozydy fenolowe.

Sylimaryna

Sylimaryna to kompleks flawonoliganów zawarty w łupinie ostropestu plamistego. Ma ona wpływ ochronny na wątrobę, ale nie tylko. Zapobiega marskości i zwłóknieniu wątroby, ale także nerek i serca. Obniża stężenie cholesterolu we krwi, hamuje wytrącanie się blaszek miażdżycowych. Zapobiega wytrącaniu się złogów i kamieni żółciowych, znosi kolkę żółciową (w dawce 150-200 mg). Nie rozpuszcza się w wodzie.

Sylimaryna oddziałując na gospodarkę tłuszczową wpływa na skład ilościowy i jakościowy łoju. Spowolniony zostaje proces rogowacenia gruczołów łojowych i naskórka. Może to zostać wykorzystane w leczeniu trądziku i łuszczycy. Ponadto hamowanie stanu zapalnego przez sylimarynę zachodzi również w skórze.

Ostropest – działanie

Ostropest ma wszechstronne działanie hepatoprotekcyjne, a zatem ochronne wobec wątroby. Zioło wzmacnia komórki wątroby, chroni je przed toksynami, alkoholem i wolnymi rodnikami, zatrzymuje procesy zapalne, pobudza produkcję żółci, poprawiając zdolność wątroby do oczyszczania krwi z produktów przemiany materii.

Ostropest jest środkiem żółciopędnym i przeciwutleniaczem. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i detoksykująco. Sylimarna ma zdolność do regulowania motoryki przewodu pokarmowego. Przywraca normalny metabolizm.

Wskazania: ostre i przewlekłe zapalenie i infekcje wirusowe wątroby, marskość wątroby;
zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamienie żółciowe, zapalenie dróg żółciowych, dyskinezy dróg żółciowych, żółtaczka, przewlekłe choroby przewodu pokarmowego, zapalenie żołądka, choroby śledziony i trzustki, zatrucia pokarmowe, zaparcia, dysbakteriozy, zapalenia jelit.

Ostropest gojąco

Biologicznie aktywne substancje nasion ostropestu poprawiają pracę jelit, przywracają równowagę pożytecznej mikroflory, działają przeciwzapalnie i gojąco na rany w przypadku wrzodziejących uszkodzeń błony śluzowej przewodu pokarmowego. Zioło ma regenerujący wpływa na wątrobę. Preparaty na bazie ostropestu plamistego aktywizują tworzenie żółci i jej wydalanie z organizmu, poprawiają ochronę wątroby przed zatruciami i infekcjami wirusowymi, przyspieszają regenerację wątroby.

Detoksykująco

Gdy dochodzi do zmian toksycznych w wątrobie na skutek zatrucia różnymi związkami chemicznymi, w tym alkoholem, grzybami trującymi i lekami – ostropest wiąże i usuwa z organizmu toksyczne produkty przemiany materii.

Ostropest w dermatologii

W dermatologii ostropest plamisty jest stosowany w leczeniu wielu dermatoz, w tym chorób alergicznych, zapalenia skóry, łuszczycy, bielactwa, trądziku, łysienia, liszaju płaskim. Ma pozytywny wpływ na regenerację tkanek, pomaga w gojeniu się ran i stanów zapalnych.

Ostropest zwiększa krzepliwość krwi.

Olej z ostropestu

Z owoców ostropestu pozyskuje się olej. Jest to oleista ciecz o zielonkawym odcieniu. Ma przyjemny zapach i dobry smak. Jest on dostępny w formie płynnej i w kapsułkach. Produkt wytwarzany jest z dojrzałych nasion dwiema metodami: ekstrakcji i tłoczenia na zimno. Pozwala to na maksymalne zatrzymanie składników odżywczych. Cechą charakterystyczną oleju jest wysokie stężenie sylimaryny, a także witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, kwasów wielonienasyconych. Stosowany jest jako środek hepatoprotekcyjny, żółciopędny, przeciwutleniający, przeciwzapalny. Stosowany jest wewnętrznie i zewnętrznie, w zależności od wskazań.

Przeciwwskazania

Działania niepożądane podczas stosowania ostropestu plamistego występują w rzadkich przypadkach i są spowodowane głównie nieprzestrzeganiem dawkowania. Objawy – dyskomfort i ból w okolicy wątroby, biegunka, objawy alergiczne.

Preparaty na bazie nasion ostropestu nie powinny być stosowane przy indywidualnej nietolerancji, jak również w okresie ciąży. Nie należy ich podawać dzieciom poniżej 12 roku życia. Nie stosować w przypadku biegunki.

Źródła:

https://ru.siberianhealth.com/ru/blogs/ingredients/rastoropsha/
https://kiberis.ru/?p=4215
https://besthelp.ru/rastoropsha-pyatnistaya/
https://marislavna.ru/travy/lekarstvennye-travy/rastoropsha/
https://100-trav.ru/travy/rastoropsha

Расторопша пятнистая (Silybum marianum)


https://www.greeninfo.ru/grassy/silybum_marianum/rastoropsha-pyatnistaya-lekarstvennye-svojstva_art.html

Расторопша: свойства и применение


www.rozanski.li

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *