Oman wielki

Oman wielki

W Polsce oman wielki występuje w zaroślach, na porębach i przy źrodach, z pewnością można go znaleźć na Podkarpaciu.

Podstawowe związki czynne

Korzeń omanu zawiera do 3,5% olejku eterycznego. Olejek stanowi mieszaninę heleniny oraz towarzyszących jej innych substancji (m.in. azulenu i pentainenu – pochodnej tymolu). W korzeniu omanu są również fitosterole, inulina (43%) oraz do 6% soli mineralnych.

Układ oddechowy – oman wielki

Po pierwsze oman wielki będzie doskonałym wsparciem dla układu oddechowego podczas przeziębienia, grypy, kaszlu oraz zapalenia oskrzeli. Olejek zawarty w korzeniu omanu pobudza ruchy nabłonka rzęskowego dróg oddechowych, zwiększa czynność wydzielniczą błon śluzowych gardła i oskrzeli, ułatwiając usuwanie zalegającego tam śluzu. Wyciągi z korzenia omanu działają nie tylko rozluźniająco na gęstą i zalegającą wydzielinę śluzową w drogach oddechowych, ale również hamują rozwój grzybów, bakterii, wirusów i pierwotniaków. Najczęściej podaje się przetwory z korzenia omanu w takich schorzeniach dróg oddechowych jak stany zapalne jamy ustnej, gardła i oskrzeli, uporczywy kaszel, trudności w odkrztuszaniu, zaleganiu i wysychaniu wydzieliny oraz podrażnienie i zaczerwienienie gardła.

Układ pokarmowy- oman wielki

Składnik olejku, helenina wykazuje również działanie bakteriobójcze i ogranicza rozwój flory bakteryjnej w jelitach. Wydawać by się mogło, że w jelitach bakterii za dużo być nie może. Jest to prawdą dla jelita grubego, natomiast jeśli w jelicie cienkim za dużo jest bakterii objawia się to biegunką i bólem brzucha. Do tego tematu z pewnością jeszcze wrócę, gdyż jest mi on osobiście znany, za to mało znany ogółowi. Pojęcie jelita nadwrażliwego jest powszechne, a pojęcie SIBO już nie. Tymczasem często za jelitem nadwrażliwym właśnie SIBO stoi. Jest to przypadłość uciążliwa i trudna do leczenia. Ja szukam zawsze najpierwszej przyczyny dolegliwości, leczenie objawów (wyłącznie naturalnie), zadowala mnie tylko połowicznie, gdyż całkowite wyleczenie czegokolwiek wymaga znalezienia „praźródła.” Ja przyczyny SIBO w naszej rodzinie jeszcze nie znalazłam, ale wciąż szukam. Oman włączyłam niedawno, o efektach napiszę za około miesiąc.
Wyciągi z omanu zmniejszają także napięcie mięśni gładkich jelit, zwłaszcza jeśli znajdują się one w stanie skurczu. Tym samym łagodzą bóle brzucha, ułatwiają odejście gazów i regulują wypróżnienia.
Wyciągi z omanu podawać można w zaburzeniach trawiennych, takich jak nieżyt żołądka i jelit, nudności, wymioty oraz biegunki.

Oman wielki odkaża skórę

Wyciągi omanu działają również odkażająco na skórę i błony śluzowe. Z własnościami bakteriobójczymi heleniny wiąże się działanie przeciwzapalne przetworów z korzenia omanu.

W lecznictwie ludowym oman znajduje zastosowanie także w zapaleniu nerek i dróg moczowych, a zwłaszcza pęcherza moczowego.

Działania niepożądane

W zalecanych dawkach leczniczych przetwory z omanu nic wywierają działania szkodliwego.

Napar z korzenia omanu

1 łyżkę rozdrobnionych, suchych korzeni omanu zalać 1 szklanką wody wrzącej i naparzać pod przykryciem 15-20 min. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić po 1/3 szklanki rano i wieczorem na 1 godzinę przed jedzeniem w dolegliwościach trawiennych, nieżycie żołądka i nadmiernej fermentacji jelitowej. W nieżycie górnych dróg oddechowych, kaszlu i chrypce dodać do naparu 1-2 łyżki miodu i przyjmować łyżkami wielokrotnie w ciągu dnia.

Odwar z korzenia omanu

1 łyżeczkę rozdrobnionych korzeni omanu zalać 3/4 szklanki wody ciepłej. Ogrzać do wrzenia pod przykryciem i gotować 5 minut. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Stosować zewnętrznie na skórę do obmywań i okładów.

Wino z korzenia omanu

zmieszać po 10 g rozdrobnionego korzenia omanu, owocu anyżu, ziela tysiącznika (lub ziela drapacza lekarskiego) i ziela dziurawca oraz 2 g rodzynek i wsypać do 0,7 litra wina wytrawnego. Macerować 14 dni często wstrząsając, po czym przecedzić. Pić po małym kieliszku na 1 godzinę przed jedzeniem w braku łaknienia lub 30 min po jedzeniu w zaburzeniach trawiennych i wzdęciach.

Oman wieli w syropie wykrztuśnym

Zmieszać po 10 g korzenia omanu, liści podbiału, korzenia biedrzeńca i owoców anyżu lub kopru włoskiego. Zalać 1/2 litra wody gorącej i pod przykryciem pozostawić na noc. Następnie przecedzić, wsypać 1/2 szklanki cukru i ogrzać do wrzenia. Po ostudzeniu dodać kilka kropli pomarańczowej esencji spożywać po 1 łyżeczce lub 1 łyżce, zależnie od wieku, wielokrotnie w ciągu dnia w nieżycie górnych dróg oddechowych, zwłaszcza u dzieci i młodzieży.

Oman w gruźlicy

Zmieszać po 25 g korzeni omanu, kłączy perzu i ziela skrzypu oraz 50 g liści szałwii. Zalać 2 łyżki ziół 2 szklankami ciepłej wody. Ogrzać do wrzenia 1 gotować 3 min. Odstawić na 5 min i przecedzić do termosu. Wypić małymi porcjami w ciągu dnia.

Oman w nieżycie dróg moczowych

Zmieszać po 50 g rozdrobnionego korzenia omanu i ziela macierzanki oraz po 25 g liści borówki brusznicy, ziela nawłoci i ziela połonicznika. Zalać w termosie 1,5 łyżki ziół 2 szklankami wody wrzącej. Przykryć i ostawić na 1 godz. Pić po 1/2 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami.

Oman w pokrzywce

Zmieszać po 25 g korzenia omanu, liści bobrka, kory kruszyny i korzenia mniszka oraz 50 g kwiatów bzu czarnego. Zalać 4 łyżki ziół 3 szklankami wody ciepłej i ogrzać do wrzenia. Odstawić na 10 min i przecedzić do termosu. Pić 3-4 razy dziennie po 2/3 szklanki po jedzeniu.

Zioła do obmywań z omanem

Zmieszać po 20 g rozdrobnionych korzeni omanu, liści szałwii, liści babki i kwiatów rumianku. Zalać 1 łyżkę mieszanki 2 szklankami wody ciepłej. Ogrzać do wrzenia i gotować pod przykryciem 5 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Stosować zewnętrznie na skórę do okładów i obmywań. Po rozcieńczeniu dwukrotną ilością wody ciepłej można używać do irygacji i obmywań sromu oraz odbytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *