Melisa przepisy

Warto miętę łączyć z innymi ziołami m.in. w celu wzmocnienia jej leczniczych właściwości. W niniejszym wpisie podam Wam kilka przepisów z melisą.

Mieszanka św. Hildegardy

Siostra Bernardyna z zakonu św. Franciszka w Alzacji dla lepszego ukrwienia i odżywienia kończyn zaleca mieszankę: 30 g ziela kasztanowca, 30 g liści stokrotki, 30 g kwiatów nagietka, 20 g kwiatów głogu, 20 g macierzanki, 10 g ruty, 10 g liści melisy.

1 łyżkę stołową ziół zalać 2 szklankami wrzątku i pozostawić na 15 minut, wypić. Inny sposób: zaparzyć w termosie i zostawić na całą noc. Wypić w ciągu całego kolejnego dnia na trzy razy.

Melisa poprawi przewodnictwo nerwowe, kasztanowiec poprawi ukrwienie i odżywi mięśnie nóg, liść stokrotki usprawni oczyszczanie mięśni ze szkodliwych produktów przemiany materii po wysiłku.

Kilka innych receptur

Na wymioty: melisa z miętą, majerankiem i (lub) szałwią.

Na nerwobóle: melisa z owocem i (lub) korą bzu czarnego.

Na bóle stawowe: melisa z topolą, wierzbą i wiązówką.

Na wadliwą przemianę materii: melisa z korzeniem i (lub) zielem mniszka, zielem skrzypu, kłączem perzu i korzeniem łopianu.

Warto znać również przepis na herbatkę według Marii Treben (autorka „Apteki Pana Boga”). Jest ona pomocna przy zbyt silnych krwawieniach miesiączkowych. Pije się ją rano, na czczo, pół godziny przed śniadaniem. Oto składniki: 25 g kwiatów arniki, 50 g korzenia kozłka, 25 g mchu islandzkiego, 25 g melisy, 25 g krwawnika i 25 g szałwii.

Na 1/4 litra wody bierzemy pełną łyżeczkę do herbaty ziół, zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy na 3 minuty do naciągnięcia. Herbatka ta zapobiega także zaburzeniom okresu przekwitania. Możemy ją pić tak długo jak tylko mamy ochotę, nawet kilka lat. Pamiętajcie proszę, że zioła są bardzo skuteczne w swym działaniu ale trzeba im dać czas, by podziałały. Zioła to nie leki doraźne, ale warto dać im szansę, a zaskoczą nas na pewno nie raz, pozytywnie rzecz jasna 🙂

Evelka Stavelka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *