Melisa – na opryszczkę

Melisę każdy zna ale zapewne inne jej nazwy już nie.  Melisa to inaczej rojownik, pszczelnik, matecznik, starzyszek, cytrynowe ziele. Nazwa „melisa” pochodzi z języka greckiego, od słowa „melissa”, które oznacza „pszczołę.” W mitologii greckiej Melisa była nimfą, która dzieliła mądrość pszczół i nauczyła się od nich jak wykorzystywać miód. Melisa jest zresztą jedną z ulubionych roślin tych pożytecznych owadów. Wytwarza ona mnóstwo nektaru i wabi je swoim zapachem. Pszczelarze często używają melisy do ich uspokajania.   

Przeciwwirusowa

Melisa jest kojarzona, i zresztą słusznie, z działaniem uspokajającym. A tymczasem wiele źródeł wymienia melisę jako zioło przeciwwirusowe.  Może ona zmniejszać zakaźność m.in wirusem opryszczki.  Badania wykazują, że krem z melisy łagodzi takie objawy jak swędzenie, pieczenie i obrzęk. Krem skraca okres gojenia się wykwitów, zmniejsza ich wielkość, a także chroni zdrowe komórki przed zarażeniem.  Poleca się również balsam z melisy na krostki ospy.  Najważniejszym składnikiem melisy o wspomnianym działaniu jest kwas kawowy. Zimno i opryszka to nie jedyne choroby wirusowe, na które melisa pomaga. Skutecznie zwalcza ona wiele wirusów i bakterii, w tym paciorkowce.  

Badania przeprowadzone w Niemczech pokazały, że stosowanie 5 razy dziennie maści zawierającej 1-procentowy wyciąg z melisy zmniejsza objawy opryszczki. U 60% pacjentów opryszczka ustąpiła po 4 dniach stosowania maści. W ósmym dniu aż 96% pacjentów pozbyło się wykwitów. 

Dawkowanie: 

Podczas infekcji wirusem opryszczki (lub zachorowania na zimno) należy przyjmować 3-4 szklanki naparu dziennie (1-2 łyżeczki  suszonych liści zalewamy szklanką wrzątku i parzymy 10 min pod przykryciem). Jeśli chodzi o melisę w kapsułkach to możemy ich przyjąć maksymalnie 9 po 300 – 400 mg każda. Olejek eteryczny mogę polecić tylko na opryszczkę narządów płciowych, przy opryszczce wargowej istnieje ryzyko dostania się do ust, a olejek eteryczny z melisy nie nadaje się do stosowania doustnego. 

Polecam np.

https://noblehealth.pl/produkt/melisa-lekarska

https://www.aptekagemini.pl/lips-help-masc-n-opryszczke-10ml.html

W kolejnym wpisie rozwinę i pogłębię temat melisy. Dziękuję i zapraszam na mojego bloga.

Evelka Stavelka   

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *