Męczennica uspokajająco jak chmiel

męczennica

Męczennica pochodzi z Ameryki Północnej (południowa i wschodnia część). Do celów leczniczych jest uprawiana. Gatunki wykorzystywane w lecznictwie: Passiflora incarnata L., Passiflora edulis Sims., Passiflora coerulea L.
Po tym, jak hiszpański misjonarz S. Parlesca przywiózł okaz tej rośliny do Rzymu w 1605 r., duchowni katoliccy utożsamili koronę jej okwiatu z koroną cierniową, w którą ukrzyżowano Chrystusa, a pręciki i słupki z narzędziami tortur, „narzędziami męki Pańskiej”, stąd wzięła się łacińska nazwa „passiflora”.

Opis

Passiflora incarnata jest wieloletnią lianą zielną o pędach pnących przypominających czułki, osiągających długość do 9 m. Kłącze jest poziome, dobrze rozwinięte, o długości do kilku metrów i grubości 3-15 mm. Łodyga jest pnąca, pełzająca w przypadku braku podpór, gładka, zaokrąglona, nieco zdrewniała u podstawy. Liście są naprzemianległe, ogonkowe, proste, głęboko trójdzielne. Blaszka liściowa ciemnozielona powyżej, jasnozielona poniżej, skórzasta, bez połysku, z klinowatą podstawą; boczne płaty podłużno-owate, drobno i ostro ząbkowane ku wierzchołkowi. Kwiat męczennicy nie jest podobny do żadnego innego kwiatu na świecie. Wewnątrz szeroko otwartego, jasnego, podwójnego okwiatu znajduje się jeszcze jaśniejsza korona z długich, prostych lub wygiętych, falistych nitek, a w środku zalążnia z trzema poprzecznymi słupkami, otoczona pięcioma pręcikami z dużymi, podłużnymi pylnikami. Owocem jest owalna, soczysta, zielonkawo-żółta, jadalna jagoda. Nasiona z torebką nasienną, płaskie, jajowate, czarne, z siateczkowatą powierzchnią komórkową. Kwitnienie czerwiec-wrzesień, dojrzewanie owoców sierpień-październik.

Uprawa passiflory

Męczennica wymaga ciepłego, słonecznego stanowiska. Roślina ta jest bardzo wrażliwa na temperaturę. Passiflora nie lubi zimna ani zbyt wysokiej temperatury. Przy temperaturach powietrza poniżej plus 12 st C i powyżej plus 30 st C zaprzestaje wzrostu. Jej pędy nadziemne mogą przetrwać temperatury powietrza nawet do minus 3-5 st C. Całkowite obumarcie następuje dopiero w temperaturze minus 9 st C, natomiast kłącza zimują dobrze, zwłaszcza pod stabilną pokrywą śnieżną. Pozwala to na coroczną regenerację rośliny poprzez odrastanie pąków znajdujących się na kłączach, nawet w przypadku całkowitego uszkodzenia pędów nadziemnych przez mróz. Na zimę dobrze jest przenieść roślinę do szklarni. Lubi bogatą w próchnicę, dobrze zdrenowaną glebę, dużą wilgotność, również zraszanie. Niezbędne jest nawożenie nawozami wieloskładnikowymi. Roślina bardzo dobrze reaguje na przycinanie. Pędy wtórne należy skracać co roku o 1/3. Przycinać od drugiego roku.

Rozmnażanie passiflory przez sadzonki: ściąć sadzonki zawierające dwa węzły i liść. Sadzonki kiełkują w wodzie, potrzebują ok. 1,5-2 miesięcy, aby się ukorzenić. Woda nie powinna być zmieniana i należy dodać mały kawałek węgla drzewnego.

Surowce

Surowcem zielarskim jest ziele. Pędy, pąki i kwiaty są zbierane w okresie kwitnienia i suszone w zacienionym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub w temperaturze 50-60 st C.

Skład chemiczny

Alkaloidy indolowe (harmina, harmol, harmalina, harmalol, harman). Innymi składnikami pasiflory są również maltol, nitrylozydy, fitosterole i flawonoidy: witeksyna, izowiteksyna, apigenina, orientyna, izoorientyna, swertyzyna.

Uspokajająco i rozkurczowo

Zioło wykazuje działanie uspokajające, nasenne, spazmolityczne, przeciwstresowe, antydepresyjne, przeciwlękowe, hipotensyjne i przeciwkaszlowe. Poprawia jakość snu, przeciwdziała nadmiernemu rozdrażnieniu, zmniejsza stany lękowe, wycisza silne emocje, działa rozkurczowo. Jej siła działania dorównuje lupulinie. Ważna jest jednak jakość surowca oraz sposób przygotowania preparatu. Relaksujący i kojący wpływ passiflory na układ nerwowy był znany już Aztekom i Majom.

Męczennica stosowana jest w profilaktyce i leczeniu drobnych objawów neurastenii, dystonii, epilepsji, bezsenności, menopauzy, napadów paniki, depresji, skurczów naczyniowych, stresu, zwiększonej pobudliwości. Zwiększa wydajność umysłową i fizyczną, zmniejszają potliwość i uspokaja serce. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe na tle nerwowym. Leczy nerwice wegetatywne, poprawia jakość snu. Można ją podawać dzieciom.

Jako środek rozluźniający i przeciwskurczowy, passiflora pomaga w zaburzeniach trawienia, bólach głowy i bólach nerwobólowych związanych ze stresem i napięciem. Męczennica w syropie hamuje odruch kaszlowy, co może być wykorzystane w terapii.

Passiflorę można wykorzystać w różnych mieszankach. Na przykład z melisą, miętą, owocami anyżu, korzeniem waleriany, chmielem lub dziurawcem.

Działanie

Herbaty, napary i wyciągi z suszonych ziół stosowane są jako środki przeciwskurczowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Badania wykazały działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Wykazano, że owoce i liście passiflory poprawiają metabolizm tłuszczów.

Sok z owoców passiflory jest dobrym źródłem potasu, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

Przy uzależnieniach

Ekstrakt z Passiflory pomaga w radzeniu sobie z przewlekłym uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Zmniejsza nasilenie objawów świadczących o potrzebie przyjęcia dawki używek, zapobiega zaburzeniom nerwicowym. Osoba będzie łatwiej przejść przez okres „odstawienia”, poprawi się jej nastrój, przywrócony zostanie sen. W tych przypadkach można męczennicę kojarzyć w preparatach z chmielem i kudzu.

Dawkowanie

Maksymalna oficjalna dawka dzienna rozdrobnionego zioła wynosi 8 g. Skuteczne dawki w praktyce wynoszą 10-12 g/dobę. Zatem można 2-3 g ziela zażywać 4 razy dziennie przy silnym zdenerwowaniu i lęku (dobrze popić gorącym napojem).

Przeciwwskazania

Passiflora nie jest wskazana dla osób z miażdżycą naczyń krwionośnych mózgu, po przebytym zawale serca, a także przy indywidualnej nietolerancji na roślinę. Ostrożnie i tylko z przepisu lekarza należy przyjmować w chorobach przewodu pokarmowego, takich jak wrzody, ostre i przewlekłe zapalenie żołądka, u osób z niskim ciśnieniem krwi, kobiet w ciąży, z zaburzeniami rytmu serca i dławicą piersiową.

W większych dawkach męczennica może działać pobudzająco i halucynogennie z powodu dominacji wpływu farmakologicznego alkaloidów indolowych. Przedawkowanie może powodować bóle głowy lub zaburzenia widzenia, zawroty głowy, nudności, wymioty i dezorientacja.

Preparaty

Napar: 8-10 g ziela zalać 2 szklankami wrzącej wody, parzyć około 25 minut pod przykryciem. Wypić 2 szklanki uzyskanego naparu z sokiem malinowym lub miodem w ciągu dnia małymi porcjami.

Intrakt ze świeżej męczennicy (1:3) – jedną filiżankę świeżego posiekanego ziela zalać trzema filiżankami alkoholu etylowego 40%

Nalewka z suchej męczennicy (1:3) – jedną filiżankę suchego posiekanego ziela zalać trzema filiżankami alkoholu etylowego 40%
Intrakt lub nalewkę zażywać 2-3 razy dziennie po 5 ml w 100 ml wody lub 1 raz dziennie po 15 ml jako doraźny środek przeciwnerwicowy i przeciwlękowy.

Źródła:

https://www.asienda.ru/plants/strastocvet/
https://www.ayzdorov.ru/tvtravnik_strastocvet.php
https://medgrasses.ru/strastozvet.html
https://ladyflor.ru/travy/strastotsvet.html
https://agrostory.com/info-centre/fans/passiflora-sedobnaya-ili-marakuyya/
https://kiberis.ru/?p=4338

Пассифлора инкарнатная (Passiflora incarnata L.)


https://www.greeninfo.ru/indoor_plants/passiflora_coerulea.html/Article/_/aID/5696https://ru.siberi
https://ru.siberianhealth.com/ru/blogs/ingredients/passiflora/
www.rozanski.li

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *