Mącznica w zapaleniu dróg moczowych

mącznica

Mącznica lekarska jest starożytną rośliną leczniczą. Popularnie nazywana jest niedźwiedzią jagodą, niedźwiedzim winogronem, wilczą jagodą itp., ale najczęściej niedźwiedzim uchem, najwyraźniej dlatego, że jej liść przypomina w miniaturze ucho leśnego gospodarza.
Rośnie na suchej, piaszczystej glebie w nielicznych lasach sosnowych i modrzewiowych, w młodnikach sosnowych, a także na otwartych terenach „sosnowych” (polanach). Tworzy różnej wielkości zarośla. Sprzyjają jej wzrostowi niskie pokrycie koron drzew oraz małe zagęszczenie krzewów i traw. Preferuje otwarte, dobrze oświetlone stanowiska i piaszczystą glebę.

Roślina pod ochroną !

Opis

Mącznica lekarska to niewielki, zimozielony krzew o wysokości 30-50 cm. Pędy są pokładające się, często płożące się po powierzchni trawiastego podłoża, o długości 100-120 cm, bardzo rozgałęzione, z podnoszącymi się, szypułkowymi gałęziami. Młode gałęzie są zielone lub zielonkawobrązowe, starsze mają czerwonobrązową korę, łatwo łuszczącą się. Liście naprzemianległe, skórzaste, jajowate, odwrotniejajowate, z lekko zagiętymi ku dołowi i lekko zgrubiałymi, pełnymi brzegami; górna powierzchnia liścia jest błyszcząca, ciemnozielona, z siecią wyraźnie widocznych, imponujących żyłek; spodnia strona jest jaśniejsza, matowa. Liść żyje 2 lata, pod koniec trzeciego roku całkowicie obumiera. Kwiaty mącznicy są białe lub białoróżowe, na krótkich szypułkach, po 2-10 we wznoszących się, wierzchołkowych, karbowanych kwiatostanach. Kwitnie w maju-czerwcu. Owocem jest kulista, czerwona, pudrowo-słodka jagoda z 5 pestkami. Owoce dojrzewają w lipcu i sierpniu.

Surowiec

Do celów leczniczych zbiera się liście mącznicy. Surowiec pozyskuje się wiosną (przed kwitnieniem mącznicy) i jesienią (po dojrzeniu jej owoców ale przed opadnięciem). Pomiędzy tymi okresami nie należy przeprowadzać zbiorów, ponieważ młode liście podczas suszenia czernieją i surowiec staje się niezdatny do celów leczniczych. Zebrany surowiec suszony jest na powietrzu pod wiatami lub w suszarniach wentylowanych w temperaturze do 40 st C.

Skład chemiczny

Liść mącznicy zawiera arbutynę, galoiloarbutynę, metyloarbutynę, kwas galusowy, garbniki, flawonoidy (kwercetynę, mirycetynę, kemferol, hiperozyd), triterpeny (kwas ursolowy, uvaol), kwas syryngowy, p-kumarowy, elagowy i chinowy.

Arbutyna – to glikozyd, ktory wykazuje silne działanie bakteriobójcze i przeciwwirusowe (odkażające drogi moczowe) jedynie w moczu akalicznym. Ważne jest aby podczas doustnego stosowania liści mącznicy, brusznicy kwiatu wrzosu czy ziela bagna zwyczajnego pić sole alkalizujące mocz dostępne w aptekach.

Działanie

Substancje zawarte w mącznicy działają odkażająco, moczopędnie, przeciwkrwotocznie (kw. elagowy i galusowy), odtruwająco, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, żółciopędnie (flawonoidy, fenole), przeciwbiegunkowo i przeciwkamiczo. Mącznica zwiększa wydalanie z organizmu jonów sodowych i chlorkowych.

Od dawna znany jest antyseptyczny wpływ mącznicy na drogi moczowe. Stosowana jest jako środek leczniczy w procesach zapalnych dróg moczowych.

Działanie przeciwzapalne mącznicy lekarskiej zawdzięczamy głównie garbnikom, a zawarte w roślinie flawonoidy, zwiększają wydalanie moczu z jednoczesnym usuwaniem z organizmu jonów sodu i chloru. Połączenie właściwości moczopędnych, przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych sprawia, że roślina ta jest cennym środkiem leczniczym w stanach zapalnych dróg moczowych oraz w niewydolności nerek z zaburzoną gospodarką wodno-mineralną. W medycynie oficjalnej mącznica stosowana jest wewnętrznie w postaci naparu lub odwaru jako środek moczopędny i odkażający w chorobach zapalnych pęcherza moczowego i dróg moczowych. W medycynie ludowej roślina ta w postaci naparu, odwaru lub sproszkowanych liści stosowana jest w przypadku krwiomoczu, zatrzymania moczu, mimowolnego oddawania moczu, przewlekłego zapalenia nerek, przewlekłego zapalenia cewki moczowej, zapalenia gruczołu krokowego, zapalenia pęcherza moczowego, nieżytu pęcherza moczowego, kamicy moczowej i nerkowej, zapalenia odmiedniczkowego, nieczystych upławów. Bułgarscy naukowcy uważają, że najlepszą formą dawkowania jest napar, tłumacząc to faktem, że podczas gotowania uwalnia się wiele tanin, które podrażniają błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Inne wskazania: polucje, nasieniotok, moczenie nocne, hipernatremia i hiperchloremia.

Faktem jest, że arbutyna z mącznicy lekarskiej uwalnia swój aktywny składnik (hydrochinon) tylko wtedy, gdy mocz pacjenta ma odczyn zasadowy. Dlatego podczas kuracji preparatami z mącznicy lekarskiej jako środka antyseptycznego w leczeniu zapaleń dróg moczowych zaleca się zwiększenie ilości warzyw i owoców w diecie oraz ograniczenie spożycia mięsa, ryb i innych produktów białkowych. Zaleca się oznaczenie pH moczu, a jeśli odczyn jest kwaśny, należy pić sole alkalizujące. Można także pić sodę oczyszczoną – 1 łyżeczka na szklankę wody.

Zewnętrznie nalewkę z mącznicy lekarskiej stosuje się na wrzody, diatezę, egzemę, długo nie gojące się rany septyczne.

Przetwory

Napar: 2 łyżki liści zalać 2 szkl. wrzącej wody; odstawić na 20 minut; przecedzić. Pić 4 razy dz. po 100 ml;
Dawka jednorazowa wynosi 1-2 g, dobowa 1-2 g, w odwarach. Efektywne są jednak dawki wyższe, można pić odwar sporządzony z 5-15 g na 100 ml wody, a nawet 15-30 g. Gotowanie odwaru nie powinno trwać dłużej niż 10 minut. Uzyskany wyciąg należy wypić w ciągu dnia małymi porcjami.

Skutki uboczne

Przedawkowanie mącznicy lekarskiej może powodować nudności, biegunkę i wymioty.

Źródła

https://herbana.world/plant/toloknyanka-obyknovennaya.html
https://300trav.ru/toloknyanka-obyknovennaya-arctostaphylos-uva-ursi.html
https://lektrava.ru/encyclopedia/toloknyanka-obyknovennaya/
https://www.1000listnik.ru/lekarstvennie-travi/18/221-toloknyanka-ili-medvezhya-yagoda.html
https://www.greeninfo.ru/decor_trees/deciduous_trees/arctostaphylos_uva_ursi/toloknyanka-obyknovennaya-lekarstvennye-svoistva_art.html
www.rozanski.li
www.gramzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *