Lecznicze właściwości miłorzębu

drzewo miłorzębu

Miłorzębu właściwości lecznicze

 Miłorząb japoński zwany inaczej Ginkgo biloba jest powszechnie stosowaną na całym świecie rośliną leczniczą. Drzewo miłorzębu dorasta do 40 m wysokości. Występuje we Francji, Chinach i Karolinie Południowej. Surowcem leczniczym są liście miłorzębu zbierane jesienią, gdy pożółkną. Preparaty roślinne występują w postaci nalewek, kapsułek, tabletek powlekanych, toników słodzonych z nalewką lub ekstraktem, napojów herbacianych.

Składniki miłorzębu

W liściach miłorzębu wstępują ginkgolidy A, B, C, J, M, oraz bilobalid. Liście miłorzębu zawierają również inne składniki czynne: flawonoidy (do 2%), kwasy fenolowe, fitosterole, karotenoidy i związki katechinowe.

Działanie miłorzębu

Wyciąg z liści miłorzębu rozszerza naczynia włosowate, dzięki czemu wspomaga cyrkulację krwi w mózgu, kończynach i sercu. Zmniejsza on napięcie ścian naczyń obwodowych i zwiększa ich elastyczność, zmniejsza także przepuszczalność śródbłonków naczyń krwionośnych. Wpływa tym samym przeciwwysiękowo i przeciwkrwotocznie. Powoduje natlenienie komórek, co pozwala powstrzymać lub cofnąć objawy niedokrwienia. Co więcej, spowalnia degenerację tkanki nerwowej. Działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjne, przeciwrodnikowo, przeciwobrzękowo (również na mózg). Przez poprawienie ukrwienia mózgowia i mięśni szkieletowych zwiększa wydolność fizyczną i psychiczną.

Wpływ miłorzębu na mózg

Miłorząb usprawnia mikrokrążenie w mózgu, poprawia dopływ tlenu i glukozy do jego komórek. Ma to ogromny wpływ na nasze samopoczucie, koncentrację i procesy uczenia się. Miłorząb wpływa psychostymulująco. A zatem usprawnia on procesy przypominania informacji oraz pamięć krótkotrwałą. Ponad to znosi objawy szumu w uszach, zawroty głowy oraz ospałość. Łagodzi depresję i ból głowy. Przeciwdziała hipoksji (niedotlenieniu) oraz hipotrofii (niedożywieniu) komórek nerwowych w mózgowiu.
Działanie miłorzębu może okazać się zbawienne w przypadku zahamowania demencji u osób w wieku zaawansowanym, które doświadczają skutków niedotlenienia mózgu. Ożywienie, usprawnienie pamięci i większa zdolność koncentracji, podniesienie nastroju, złagodzenie szumu w uszach, zawrotów głowy i niepokoju poprawią jakość życia. Zioło wspomoże także leczenie następstw udarów. Badania sugerują, że miłorząb pomaga również ludziom z chorobą Alzheimera i Parkinsona. 

Wpływ miłorzębu na krew

Miłorząb hamuje agregację (zlepianie się) i hemolizę (rozpad) krwinek. Ginkgolidy poprzez zmniejszanie lepkości krwi, zapobiegają powstawaniu zakrzepów.

Miłorząb na serce

Miłorząb jest ulubionym chińskim środkiem tonizującym serce. Podobnie jak głóg usprawnia on dopływ krwi do serca i obniża zapotrzebowanie serca na tlen. Redukuje skrócony oddech i ból w klatce piersiowej. Zwiększa tym samym efektywność pracy mięśnia sercowego.

W leczeniu astmy

Zioło łagodzi reakcje astmatyczne i alergiczne. Doustne przyjmowanie ginkgoidów ogranicza zwężanie się dróg oddechowych w reakcji na znajdujące się w powietrzu alergeny. Częściowo zapobiega także atakom astmy wywołanym wysiłkiem fizycznym.

Chromanie przestankowe – użyj miłorzębu

Wyciąg z liści miłorzębu rozszerza naczynia włosowate, dzięki czemu wspomaga cyrkulację krwi w mózgu i kończynach. Badania wykazały, że 40 miligramów wyciąg z miłorzębu dwa razy dziennie przynosi większą ulgę niż pentoksyfilina (Trental), standardowe lekarstwo zapisywane w chromaniu przestankowym. Ludzie z tym schorzeniem stwierdzili, że zażywając wyciąg z zioła mogą chodzić na dystanse 75-100 procent dłuższe, nie odczuwając bólu. Z drugiej strony chorzy stosujący Trental mogli chodzić tylko o 65 procent dalej. Co więcej, miłorząb jest tańszy od Trentalu. Jego skutki uboczne są bardzo słabe, a należą do nich okazjonalne zaburzenia żołądkowe, bóle lub zawroty głowy. Osoby, które chcą używać miłorzębu, powinny sięgnąć raczej po wyciągi niż świeże liście. Aktywne składniki w liściach występują w stężeniu zbyt niskim, by mogły być skuteczne. Standaryzowany wyciąg z miłorzębu ma stężenie 50:1, co oznacza, że do sporządzenia jednego kilograma wyciągu potrzeba 50 kilogramów liści. Standaryzowane wyciągi można kupić w wielu sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością.

Na erekcję

Miłorząb wydaje się zwiększać napływ krwi do członka, wspomagając erekcję. W niektórych badaniach lekarze osiągali bardzo dobre efekty, stosując dziennie 60-240 miligramów standaryzowanego wyciągu z miłorzębu. Stwierdzono, że stan 78 procent mężczyzn z impotencją spowodowaną przez miażdżycę naczyń penisa poprawił się wyraźnie i bez efektów ubocznych.

Stosowanie miłorzębu zewnętrznie

Zioło cieszy się coraz szerszym zainteresowaniem jako środek przyspieszający gojenie się ran przy stosowaniu zewnętrznym. Wyciąg z liści miłorzębu zawiera przeciwutleniacze i substancje o właściwościach przeciwzapalnych. Aby wyleczyć afty wystarczy przygotować mocny napar z liści. Dawkowanie: 1/2 łyżeczki suszonych liści zalewamy szklanką gorącej wody i zaparzamy 15 minut, nanosimy na aftę za pomocą czystego wacika.
Istnieją także na rynku kosmetyki, takie jak żele, płyny do mycia, kremy i toniki, zawierające wyciąg z miłorzębu. W kosmetykach tych wykorzystywane są właściwości antyrodnikowe, antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwwysiękowe na naczynia krwionośne.

Pomoc miłorzębu w chorobach i dolegliwościach

Preparaty z miłorzębu przynoszą znaczącą poprawę w zaburzeniu krążenia obwodowego i mózgowego, chorobie wieńcowej, miażdżycy, stwardnieniu rozsianym, chorobie Raynauda, szumie w uszach, zawrotach głowy, zaburzeniach pamięci i koncentracji, bólach głowy na tle niedotlenienia mózgu, skazie naczyniowej, skłonności do zakrzepów i zatorów, zaburzeniach krążenia ocznego, urazach mózgowia i rdzenia kręgowego, obrzęku mózgu, zespole bólowym odcinka szyjnego kręgosłupa z zaburzeniami słuchu i zawrotami głowy, depresji, zespole sinych i zimnych dłoni oraz stóp.

Dawkowanie

Dzienna bezpieczna dawka miłorzębu to 120-160 mg wyciągu standaryzowanego na zawartość 6% laktonów terpenowych i 24% glikozydów flawonowych, podzielone na 2-3 porcje.
W przypadku nalewki z miłorzębu Tinctura Ginkgo skuteczne są dawki rzędu 5-10 ml. U niektórych osób wkrótce po doustnym przyjęciu nalewki miłorzębowej (zwłaszcza po raz pierwszy jako preparat nowy), występuje chwilowy zawrót głowy, oszołomienie i wzmożone skurcze mięśnia sercowego. Objawy te szybko ustępują i później nie nawracają. Preparaty miłorzębowe należy zażywać przez długi okres czasu, 3-6 miesięcy i regularnie. Korzystne jest łączenie preparatów miłorzębowych z glukozą, fruktozą (miód), kofeiną, jemiołą, arniką, dziurawcem, żeń-szeniem, cynaryzyną (lekiem działającym rozkurczowo na mięśnie gładkie ścian naczyń krwionośnych) i lecytyną.
Jako przykładowy preparat o wysokiej jakości podam:
https://www.bulk.com/pl/ginkgo-biloba-tabletki.html?view=ppc&pid=4454&gclid=EAIaIQobChMI9c3Bmaqi6gIVg8YYCh1DyA-9EAQYAyABEgKdmvD_BwE

Przeciwwskazania do stosowania miłorzębu i interakcje z lekami

Nigdy nie powinno używać się ziaren tej rośliny, ponieważ po spożyciu mogą powodować drgawki, a nawet śmierć. Nie należy stosować miłorzębu przy skazie krwotocznej na tle zaburzeń krzepnięcia krwi oraz w ciąży jak i podczas karmienia piersią. Jeśli przyjmujemy dowolny lek przeciwzakrzepowy, taki jak aspiryna bądź heparyna, jeśli cierpimy na epilepsję, jeśli dolega nam nadciśnienie, mamy problemy z sercem lub cierpimy na jakikolwiek rodzaj zaburzenia, który wiąże się z krwawieniem, wówczas stosowanie miłorzębu nie jest dla nas bezpieczne. Nie powinny go również przyjmować dzieci. Co więcej nie można stosować miłorzębu, jeśli przyjmuje się leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, voltaren bądź naproksen, a także jeśli stosuje się dziurawiec,
W przypadku planowania nawet drobnego zabiegu chirurgicznego czy wizyty u dentysty koniecznie należy przestać przyjmować preparaty z tej rośliny 3-4 dni wcześniej. Nawet wówczas poinformuj chirurga bądź dentystę o przyjmowani u miłorzębu. Koniecznie podaj dawkę i czas przyjmowania. W dużej ilości miłorząb może wywołać biegunkę, nerwowość i niepokój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *