Lecznicze właściwości dziurawca

Dziurawiec kosmaty, zwyczajny, skąpolistny, czteroboczny, rozesłany to różne odmiany tej samej rośliny. Różnią się one ilością, wielkością i kształtem kwiatów, choć wszystkie są żółte.  Właściwości lecznicze dziurawca są takie same, bez względu na odmianę. Znaleźć go można  w silnie nasłonecznionych miejscach, w lasach liściastych i mieszanych, na polanach, wzgórzach, łąkach i ugorach. 

Dziurawiec wyróżnia się budową. Otóż na jego liściach widoczne są małe kropki, które przypominają dziurki. Są to malutkie zbiorniczki wypełnione olejkami lotnymi. Żółte, drobne kwiatki dziurawca potarte w dłoniach wydzielają krwistoczerwony sok, dlatego jedna z nazw zwyczajowych brzmi „krewki Matki Boskiej.” Ten sok właśnie decyduje o leczniczych właściwościach dziurawca oraz jego pięknym zapachu.  Roślina zakwita około 24.06., dlatego nazywa się go zielem świętojańskim, wtedy też najlepiej go zbierać, gdyż lecznicze właściwości dziurawca są najsilniejsze. Dla celów leczniczych zbiera się kwitnące, niezdrewniałe, młode pędy z pączkami, które ścina się w 1/3 wysokości i suszy w suchym, przewiewnym miejscu. 

Wierzenia i legendy 

Dziurawiec znany jest od wieków. Ze względu na wyjątkowy wygląd jego postać otoczona jest szczególną czcią. Według wierzeń ludowych dziurawiec był jedną z roślin, które rosły pod krzyżem i zostało zbroczone krwią Chrystusa. Był traktowany jako święta roślina. Obsadzano nim kościoły, kaplice, domostwa, gdyż wierzono, że odpędza złe moce i używano jako amulet.

Skład chemiczny dziurawca

Lecznicze właściwości dziurawca są tak bogate dzięki jego bogatemu składowi chemicznemu, w który wchodzą: flawonoidy: hiperozyd i rutyna, olejki lotne, garbniki, hiperycyna, związki żywicowe, garbniki katechinowe, kwasy wielofenolowe, fitosterole. 

Natura dziurawca jest słodka, oleista, ciepła i sucha. 

Lecznicze właściwości dziurawca są bardzo bogate, ale nie każdy może dziurawiec stosować. Warto wiedzieć o przeciwwskazaniach do jego użycia oraz ewentualnych skutkach ubocznych. Dziurawiec działa przede wszystkim odtruwająco i wzmacniająco, wspomaga regenerację  wyniszczonego organizmu. Dziurawiec przywraca równowagę dla układu pokarmowego, nerwowego, goi rany, łagodzi bóle reumatyczne i wiele innych.

Dziurawiec na układ pokarmowy

Dziurawiec pomaga w stanach zapalnych układu pokarmowego, działa rozkurczowo na jego mięśnie gładkie, reguluje procesy przemiany materii. Aby pobudzić wydzielanie soków trawiennych należy napar z dziurawca wypić godzinę przed posiłkiem, aby zapobiec gazom, wzdęciom i kolkom – godzinę po. Wspomaga on leczenie nerwicy żołądka i kataru jelit. Dziurawiec poprawia przepływ żółci, łagodzi skurcze dróg żółciowych. Dzięki swoim właściwościom ziele pomaga przy kamicy żółciowej, stanach skurczowych i zapalnych dróg żółciowych oraz błony śluzowej układu pokarmowego, schorzeniach wątroby. Dziurawiec działa żółciopędnie, a jego owoce rozluźniają czarną żółć.

Dziurawiec jako zioło na uspokojenie

Dziurawiec ma szerokie pozytywne działanie na układ nerwowy.  Przede wszystkim uspokaja, łagodzi stany nerwicowe i lękowe, pomaga przy łagodnych depresjach, wycisza uczucie lęku i niepokoju, łagodzi napięcie, bezsenność i zaburzenia snu (wydłuża fazę głębokiego snu), poprawia nastrój poprzez podwyższenie poziomu serotoniny, łagodzi wahania nastroju spowodowane zaburzeniami hormonalnymi m.in. podczas menopauzy, łagodzi napięcie oraz skurcze towarzyszące nerwobólom, może zmniejszać częstotliwość tików nerwowych. Jak przy każdej ziołowej kuracji tak i w tym przypadku skuteczność rośliny zależy od naszej konsekwencji i systematyczności  w przyjmowaniu. Efektów leczniczych możemy oczekiwać dopiero po 2 a nawet 3 tygodniach stosowania. W przypadku chorób układu nerwowego konieczne są nalewki alkoholowe, herbatki z suszu nie pomogą.  

Zewnętrzne działanie dziurawca

Dziurawiec działa odkażająco, przeciwzapalnie, ułatwia gojenie i zabliźnia rany, wspomaga leczenie owrzodzeń, oparzeń i odmrożeń. Działa tak ponieważ ma właściwości ściągające, czyli wchłania wodę, łój i płyny surowicze, które są wydzielane przez skórę. Łączy się z białkami, powodując ich denaturację. Roślina wyrównuje koloryt w miejscach pozbawionych pigmentu, łagodzi stany zapalne dziąseł, gardła i ogólnie jamy ustnej oraz zapalenie sutków, goi je, gdy są popękane. Nalewka z dziurawca to świetny środek na bóle stawowe, korzonkowe, reumatyczne i nerwobóle. 

Działanie dziurawca na układ krwionośny

Przy długotrwałym stosowaniu dziurawiec podnosi ciśnienie krwi. Działa on również przeciwkrwotocznie, poprawia krążenie, a tym samym znosi obrzęki. Uszczelnia on naczynia krwionośne, wzmacnia i niweluje ich nadmierną łamliwość oraz przepuszczalność. Zioło zwiększa ukrwienie tkanki mózgowej. 

Uwaga na niektóre właściwości lecznicze dziurawca

Dla pań obficie miesiączkujących dziurawiec nie będzie odpowiedni, gdyż czyni je jeszcze bardziej obfitymi. Jeśli zdarzył się zanik menstruacji, dziurawiec może pomóc i ją wywołać.  Uwaga dla osób z wysokim ciśnieniem: dziurawiec je podnosi przy długim stosowaniu. Dlatego też polecam stosować go nie dłużej niż 2 miesiące, potem zrobić 2-3 tygodnie przerwy. 

Przeciwwskazania

Ostrożność powinny zachować osoby z chorymi nerkami, osoby z nadciśnieniem, kobiety w ciąży (dziurawiec może wywołać poronienie). Zioło może obniżać skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych. Ponadto wchodzi ono w poważne reakcje z wieloma lekami, m.in. wzmacnia działanie leków narkotycznych oraz przeciwdepresyjnych.  Działa światło – uczulająco, zwłaszcza w połączeniu z alkoholem. Podczas kuracji dziurawcem nie wolno brać leków na przeziębienie i odczulających. 

W wielu źródłach znalazłam informacje, że zioło pomaga przy chorobach nerek, jednakże G. Małachow w swojej książce „Zioła dla zdrowia” pisze, że jest ono dla nerek ciężkie. Co prawda można to złagodzić dodając miętę, jednakże ja zalecam ostrożność . Jeśli nerki masz zdrowe, to wiedz, że roślina działa lekko moczopędnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *