Krwawnik

krwawnik

Krwawnik jest wieloletnią rodziną z rodziny astrowatych. Jego liście przypominają nać marchwi. W Polsce bardzo często występuje na pastwiskach, suchych łąkach, skrajach lasów itp. Do celów leczniczych zbiera się górne części rośliny, na długości około 25 cm. Suszymy go w temperaturze nieprzekraczającej 35 st. C.

Związki czynne

Ziele krwawnika zawiera olejki eteryczne, flawonoidy, cholinę, garbniki, kwas askorbinowy, furanokumarynę oraz sole mineralne bogate w związki manganu.

Kiedy rana krwawi ….

Nazwa krwawnik kojarzy się z krwawieniem … i słusznie. Ziele to od wieków stosowane jest w celu powstrzymania krwawień. Stosuje się go zewnętrznie w leczeniu wszelkiego rodzaju ran i skaleczeń. Działanie ściągające i antyseptyczne mają liście. Należy je lekko rozgnieść lub przerzuć i przyłożyć na skaleczone miejsce. Takie samo a nawet silniejsze działanie mają kwiaty rośliny, bogate we flawonoidy oraz olejki eteryczne. Co więcej krwawnik leczy oparzenia i odmroziny, trądzik,wyprysk, wrzody oraz przyśpiesza gojenie różnego rodzaju urazów i podrażnień, wszelkich stanów zapalnych skóry i błon śluzowych. Oprócz używania liści krwawnika można także przygotować odwary i robić kompresy.

Wskazaniem do zewnętrznego stosowania krwawnika będą także stany zapalne jamy ustnej i gardła, zapalenia zatok obocznych nosa a nawet zapalenia narządu rodnego. Jest polecany w upławach i uporczywym świądzie sromu.

Ziele i kwiaty rzadko stosuje się pojedynczo, raczej bowiem w połączeniu z innymi surowcami zielarskimi. Właściwości przeciwzapalne i bakteriostatyczne związków czynnych zawartych w kwiatach krwawnika są podobne do właściwości rumianku.

Krwawnik jako wsparcie układu pokarmowego

Zioło jest pomocne, co może wydać się zaskakujące, przy dolegliwościach żołądkowych. Krwawnik będzie skuteczny w leczeniu nieżytu układu pokarmowego. Co to oznacza? Nieżyt układu pokarmowego jest to zapalenie błony śluzowej żołądka lub jelit. Objawiać się to może nudnościami, zgagą, wymiotami, wzdęciami, odbijaniem lub bólami żołądka. Przyczyny takiego stanu mogą być różne, m.in. niewłaściwa dieta, nadużywanie alkoholu, długotrwałe przyjmowanie niektórych leków lub bakteria Helicobacter Pylori. Krwawnik działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, dróg żółciowych i moczowych. Dzięki temu osłabi ból wywołany skurczem jelit lub kolką jelitową. Będzie on również świetną herbatką podaną do posiłku, gdy cierpimy na zaburzenia trawienia. Jego gorzki smak zwiększa bowiem wydzielanie soku żołądkowego i usprawnia trawienie oraz przyswajanie pokarmów. Przewlekłe zaburzeniach trawienne, którym towarzyszą brak łaknienia, odbijanie, wzdęcia i nudności, napadowe bóle jelitowe, a także zaparcia nawykowe są wskazaniami do stosowania krwawnika. Ponadto zioło działa wiatropędnie.

Krwawnik wzmaga nieznacznie przepływ żółci do dwunastnicy, nieco zwiększa dobową ilość wydalanego moczu. Łagodzi on chorobę wrzodową, owrzodzenie jelita grubego oraz dolegliwości związane z występowaniem żylaków odbytu. „Na obszarze” układu pokarmowego krwawnik będzie hamował mikrokrwawienia.

Kwiatu krwawnika można używać w zaparciach atonicznych, spastycznych i nawykowych. Zaparcia atoniczne są spowodowane znacznym obniżeniem aktywności ścianek jelita grubego. Przyczyną takiego stanu jest obniżona aktywność fizyczna lub siedzący tryb życia. Zaparcia spastyczne występują w przypadku pobudzonego jelita grubego, które pozostając nieustannie ściśnięte nie dopuszcza do przemieszczania się mas kałowych. Zaburzenia mogą być spowodowane zapaleniem okrężnicy lub depresją czy też histerią. Zaparcia nawykowe spowodowane są długotrwałym i systematycznym ignorowaniem odczuwanego parcia na stolec.

Odtruwająco

Krwawnik działa ogólnie odtruwająco, usuwa z moczem toksyczne produkty przemiany materii oraz te związki, które wniknęły do organizmu z zewnątrz.

Krwawnik na bolesne miesiączkowanie

Wg Witolda Poprzęckiego przyczyną bolesnego miesiączkowania może być zapalenie przydatków, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, awitaminoza, brak hormonu ciałka żółtego – luteiny. Przy miesiączkowaniu bolesnym i skąpym należy na kilka przed spodziewanym okresem pić mieszankę z krwawnika, ziela srebrnika, ruty, rumianku i kłącza kozłka. Inna kompozycja polecana przez W. Poprzęckiego składa się z krwawnika, dziurawca, tysiącznika, szanty oraz jasnota biała. W wielu opracowaniach zauważyłam, że krwawnik nie jest polecany przy miesiączkach zbyt obfitych, nie jest to jednak normą.

Przeciwwskazania

Dotknięcie świeżej rośliny może powodować odczyn alergiczny i wysypkę. Przetwory z krwawnika są bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *