Czyściec leśny na anginę i zatoki

czyściec leśny

Czyściec leśny (Stachys sylvatica Linne) jest pospolitą rośliną w lasach mieszanych i liściastych. Rośnie w zaroślach i leśnych wąwozach, w lasach iglastych i mieszanych, na zrębach, pogorzeliskach, brzegach rzek, wilgotnych miejscach w strefie leśnej, głównie na wilgotnej, zasobnej glebie.

Jest alternatywą dla wielu ziół: dąbrówka – Ajuga, karbieniec – Lycopus, tarczyca – Scutellaria, głowienka – Prunella, bluszczyk – Glechoma, bukwica – Betonica, ożanka – Teucrium, hakorośl – Harpagophytum.

Opis

Wieloletnia roślina zielna o wysokości 40-120 cm, z charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachem. Łodygi są proste lub lekko skręcone, rozgałęzione na szczycie, czterokanciaste, gęsto owłosione, z wierzchu gruczołowate, lepkie. Liście cienkie, naprzeciwległe, jajowate, grubo ząbkowane na brzegach. Liście wierzchołkowe są całobrzegie, bezogonkowe, jasnozielone powyżej, szarawe poniżej, z rozproszoną osnówką. Blaszka liściowa sercowata, zaostrzona, o grubo piłkowanym brzegu, obustronnie owłosiona. Przylistki mają kształt szczeciniasty. Kwiaty nieregularne, zebrane w grupy po 6 do 8 w oddalonych od siebie okółkach, tworzących wspólny, luźny, nieliczny kwiatostan. Kielich jest rurkowato-dzwonkowaty, z trójkątno-lancetowatymi, zaostrzonymi zębami. Korona ciemnofioletowa, 1,5-2 razy dłuższa od kielicha; górna warga krótsza od dolnej, jajowata, gładko zakończona. Warga dolna z białymi, owłosionymi liniami, z szeroko jajowatym lub nerkowatym płatkiem środkowym i bocznymi krótkimi płatkami, zaokrąglonymi, jajowatymi. Wewnątrz korony pojedynczy słupek z dwudzielnym znamieniem i 4 dwusilne pręciki. Kwitnie od czerwca do września, owoce dojrzewają od lipca. Owoce to prawie kuliste, ciemnobrązowe, gładkie orzeszki. Rozsiewane są przez wiatr i zwierzęta.

Surowiec

Surowcem leczniczym jest kwitnące ziele czyśćca leśnego. Suszy się go w naturalnej temperaturze i najlepiej w ciemnym miejscu. Ziele jest wrażliwe na wysoką temperaturę i światło. Surowiec irydoidowo-olejkowy, a zatem powinien być przechowywany w szczelnych słojach.

Skład chemiczny

Składniki czynne ziela czyśćca leśnego: irydoidy, terpeny, flawonoidy, alkany, związki aminowe i alkaloidowe, alantoina, fenolokwasy, garbniki, alfa-amyryna, beta-sitosterol, labdanowe i kauranowe diterpeny, kwas ursolowy, oleanolowy.

Przeciwzapalnie

Czyściec działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, antywirusowo i odtruwająco (czyści krew). Zioło jest doskonałe w bakteryjnych anginach ropnych oraz wszelkich innych bakteryjnych infekcjach noso-gardzieli. Wystarczy pić i płukać gardło. Poza tym oczyszcza doskonale zatoki. Nawet te ze stanem przewlekłym. Jest polecany przy stanach zapalnych płuc, opłucnej i oskrzeli.

Żółciopędnie

Stachu działa żółciopędnie oraz ochronnie na wątrobę (hepatoprotekcyjnie). Polecany w stanach zapalnych układu pokarmowego, w tym stanach zapalnych żołądka i jelit, zapaleniu wątroby, zastojach żółci, marskości i naciekach stłuszczenia w wątrobie.

Uspokajająco

Czyściec działa uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy. W histerii oraz we wczesnych stadiach zaburzeń psychicznych. Obniża ciśnienie krwi oraz zwiększa częstość akcji serca. Jest przepisywany przy nerwicy serca i początkowych stadiach nadciśnienia tętniczego. Zwiększa krzepliwość krwi. Działa rozkurczowo. Do regularnego stosowania przez osoby cierpiące na choroby, którym towarzyszą skurcze mięśni. Ma wyraźne działanie przeciwdrgawkowe.

W ginekologii i położnictwie

Głównym zastosowaniem czyśćca jest praktyka ginekologiczna i położnicza. Powszechnie uważano, że nalewka z tego ziela zażywana przed porodem ułatwi jego przebieg, złagodzi bóle skurczowe i przyspieszy oddzielenie łożyska. Czyściec ma działanie hemostatyczne. Napar z ziela czyśćca zwiększa napięcie macicy, wzmacnia jej skurcze, przyspiesza oczyszczanie po porodzie, hamuje krwawienia z macicy. Atonia macicy, okres połogu, bolesne i nieregularne miesiączkowanie, krwawienia maciczne innego pochodzenia. Także w zapaleniu pochwy, macicy i jajników.

Inne

Medycyna ludowa stosuje czyściec w przypadku cukrzycy, chorób nerek, miażdżycy, podagry oraz reumatyzmu.

Zewnętrznie

Zioło stacha pobudza regenerację tkanki łącznej i nabłonkowej, przyspiesza gojenie. Działa ściągająco. Wrzodziejące rany i wrzody, skaleczenia, oparzenia i odmrożenia mogą być leczone świeżymi, zmiażdżonymi liśćmi. Stosuje się je na miejsca dotknięte czyrakami, otarciami, siniakami i skaleczeniami. Jako okład na gruczoły w stanie zapalnym, zwłaszcza gruczoły piersiowe. W leczeniu łupieżu, wyprysku, trądziku bakteryjnego i grzybiczego. Doskonale redukuje odczyn alergiczny po ukąszeniu owadów. Na zwyrodnienia stawów, złamania kości, stany zapalne kości i mięśni.

Zapalenie dziąseł, gardła, stany zapalne po usunięciu zęba; zapalenie skóry owłosionej, w tym również na tle autoimmunologicznym; stany zapalne ucha, oka, hemoroidy, świąd sromu i odbytu, zapalenie prącia, moszny i jąder; stany zapalne skóry.

Przeciwwskazania

Jak każdy lek, preparaty na bazie czyśćca powinny być przyjmowane z ostrożnością przez osoby skłonne do reakcji alergicznych oraz z indywidualną nietolerancją. Lek powinien być przyjmowany w ściśle określonych dawkach, zgodnie z zaleceniami lekarza. Przeciwwskazaniem do jego stosowania jest niedociśnienie, ciąża oraz okres laktacji.

W kuchni i ogrodzie

Czyściec jest w rośliną miododajną. Suszone liście i kwiatostany rośliny wykorzystywane są w kuchni jako przyprawa do dań rybnych, a bulwy korzeniowe jako dekoracja (w smaku pomiędzy ziemniakami a szparagami). W produkcji przemysłowej liście są wykorzystywane do produkcji zielonego barwnika.

Przetwory dr Różański

Napar: 1 czubatą łyżkę świeżego lub suchego ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody; odstawić na 20-30 minut pod przykryciem; przecedzić. Pić 2-4 razy dziennie po 1/2 szklanki naparu.
Przy schorzeniach układu oddechowego, gorączce dodać miód, sok malinowy i pić częściej. Przy zaburzeniach trawiennych (wzdęcia, niestrawność, biegunka, stany zapalne) stosować napar nieosłodzony. Napar nadaje się do przemywania skóry i płukania jamy ustnej, okładów. Stosować też na oczy przy opuchnięciu, podrażnieniu, świądzie, nadmiernym łzawieniu, zakażeniach mieszanych.

Nalewka: 1 część najlepiej świeżego rozdrobnionego ziela zalać 3-5 cz. alkoholu 45-50%, odstawić na przynajmniej 7 dni. Zażywać 2-3 razy dziennie po 5 ml. Po rozcieńczeniu wodą 1:1 stosować do przemywania i płukanek.

Ocet: 1 część świeżego rozdrobnionego ziela zalać 5 cz. octu winnego lub spirytusowego 5-7%, odstawić na przynajmniej 7 dni. 1 łyżkę octu czyśćcowego wymieszać z 1 szklanką wody. Stosować do płukania jamy ustnej i gardła przy infekcjach bakteryjnych i drożdżakowych, ponadto opłukiwania narządów płciowych, kąpieli stóp, okładów na stłuczenia, krwiaki i obrzęki, w tym również limfatyczne. Doustnie 1 łyżeczka octu czyśćcowego w 1/2 szklanki wody zdrojowej dla poprawienia trawienia, ponadto na czczo przy kandydozie. Rozcieńczony wodą do płukania włosów przy łysieniu, łupieżu, skłonnościach do zakażeń skóry owłosionej.

Macerat: 1 część świeżego rozdrobnionego surowca zalać 1 cz. zimnej wody, najlepiej zdrojowej, przykryć i pozostawić na 6-8 godzin. Następnie przecedzić. Macerat można zamrozić w woreczkach na lód na okres zimowy. Doustnie przyjmować 30-60 ml 1-2 razy dziennie jako środek ogólnie wzmacniający, odtruwający, wspomagający czynności układu pokarmowego. Zewnętrznie na skórę przy wypryskach, stanach zapalnych, owrzodzeniach, ranach (okłady, przemywanie). W formie lodu do okładów na stłuczenia, opuchnięcia, oparzenia.

Sproszkowane ziele: suche ziele kwitnące zmielić na proszek w młynku do kawy; zażywać 2-3 razy dziennie po 1/2 łyżeczki; dobrze popić gorącym płynem.

Źródła:

https://herbana.world
https://lesnoy-dar.ru
https://rozarii.ru
https://www.staroslav.ru
https://www.herbalis.ru
www.rozanski.li
http://hnb.com.ua
https://sadzavodi.ru
https://www.ayzdorov.ru

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *