Chmiel uspokajająco

chmiel

Chmiel to wieloletnie pnącze osiągające wysokość nawet do kilkunastu metrów. Wijące się cienkie łodygi wyrastają z rozgałęzionych korzeni zwanych karpami. Roślina ma ząbkowane, szorstkie liście. Kwitnie od lipca do września. Męskie kwiaty chmielu mają postać wiszących wiech, natomiast żeńskie przypominają niewielkie szyszki i wydzielają charakterystyczny żywiczny aromat. Użyteczne dla ziołolecznictwa są tylko kwiaty żeńskie, które najpierw są jasnozielone, a później żółknące i brunatniejące. Na powierzchni każdej szyszki rosną włoski gruczołowe wypełnione lupuliną – żółtą lub czerwonawo – żółtą substancją, która podczas suszenia wykrusza się z szyszek.

Występowanie i zbiory

Chmiel występuje w stanie dzikim w wilgotnych zaroślach i wilgotnych lasach w Europie, na Syberii i w Ameryce Północnej. Jest też oczywiście uprawiany, bądź to w ogrodach lub też na skalę przemysłową do wyrobu piwa. Szyszki chmielu zbiera się po zupełnym dojrzeniu, gdy mają barwę żółtozielonkawą. Suszyć szyszki należy szybko, w cieniu, rozłożone cienką warstwą, w miejscach suchych i przewiewnych.

Składniki czynne chmielu

Chmiel zawiera olejek lotny (humulen, myrcen, farnezan), mieszaninę żywic (humulon, lupulon), flawonoidy, garbniki, cholinę, pochodne purynowe. W gruczołach występuje olejek lotny, żywica, woski i związki tłuszczowe.

Chmiel – uspokajająco

Chmiel jest bardzo trafnym wyborem ziołowym dla osób nadpobudliwych psychicznie i seksualnie, nerwowych, zestresowanych, jak i cierpiących na bezsenność. Zarówno szyszki chmielowe, jak i lupulina utrudniają przenoszenie bodźców do ośrodkowego układu nerwowego. Hamują one nieco czynność kory mózgowej oraz wywierają działanie uspokajające. Szyszki chmielu wywierają także wyraźne działanie rozkurczowe i przeciwlękowe. Co więcej w wielu przypadkach lupulina jest skuteczniejsza od waleriany.
Dobre efekty przynosi łączenie chmielu z innymi ziołami. I tak na przykład – w połączeniu z glistnikiem zapobiega on objawom „uderzenia krwi do głowy” oraz nerwicom w okresie przekwitania. Nerwice żołądka, serca i jelit znosi bardzo szybko mieszanka zawierająca szyszki chmielu, kłącze tataraku i ziele dymnicy w równych ilościach. Szyszki chmielu można także łączyć z kłączami kozłka, zielem męczennicy oraz zielem melisy.

Chmiel – na trawienie

Gorzkie substancje zawarte w szyszkach chmielu pobudzają wydzielanie soków trawiennych i przyspieszają trawienie. Ponad to można podawać zioło w niedokwaśności, nadmiernej fermentacji jelitowej, wzdęciach a także odbijaniu. Prócz tego chmiel wzmaga wydzielanie soku żołądkowego.

Chmiel- estrogennie

Roślina działa uspokajająco także na sferę płciową. Nie tylko hamuje on przykre objawy chorobowe towarzyszące przerostowi gruczołu krokowego. Obniża także popęd płciowy, poprawia kontrolę nerwową nad zwieraczami. Miedzy innymi dlatego jest wskazany przy mimowolnym moczeniu się, mimowolnych i przedwczesnych wytryskach nasienia oraz zaburzeniach mikcji (aktu oddawania moczu). U kobiet podwyższa poziom estrogenów, natomiast u mężczyzn obniża poziom testosteronu wolnego. Wywiera też wpływ obniżający na progesteron. Należy podkreślić, że chmiel nie obniża płodności mężczyzn, a jedynie nadmierny popęd płciowy. Prawdopodobnie przez niwelowanie działania testosteronu i adrenaliny obniża też gotowość do walki i obrony oraz zmniejsza agresję. Takie działanie jest możliwe do uzyskania wyłącznie przy dłuższym (minimum 4-5-tygodniowym), regularnym stosowaniu mocnych nalewek chmielowych. Sporządzimy takie z 1 część szyszek rozdrobnionych świeżych na 3 części alkoholu. Zażywać je trzeba w dawce 15 ml 2 razy dziennie. Skuteczne także będzie przyjmowanie czystej lupuliny (300-500 mg) 2 razy dziennie. Zioło może być pomocne również do leczenia bolesnych, niekontrolowanych i długotrwałych wzwodów prącia. U kobiet występuje po lupulinie bardziej obfite miesiączkowanie, a niekiedy przyśpieszenie menstruacji.

Zewnętrzne zastosowanie chmielu

Zewnętrznie podaje się wyciągi z szyszek chmielowych w postaci okładów w zapaleniu korzonków nerwowych, bólach reumatycznych, stanach zapalnych skóry, czyraczności i ranach trudnych do gojenia. Również przy wypadaniu włosów. Silne właściwości antybiotyczne lupuliny były dawniej wykorzystywane w leczeniu zakażonych ran i bakteryjnych chorób skóry (maść na lanolinie z ekstraktem eterowym z lupuliny).

Zioła do obmywania głowy

Zmieszaj po 30 g szyszek chmielowych, rozdrobnionych korzeni łopianu i ziela skrzypu polnego oraz 80 g rozdrobnionych korzeni mydlnicy i 20 g kwiatów rumianku. Wsyp 1-2 łyżki stołowe mieszanki do 2 szklanek wody zimnej i gotuj powoli pod przykryciem 15-30 min. Odstaw na 15 minut i przecedź. Pozostałe po przecedzeniu zioła zalej ponownie 2 szklankami wody, zagotuj, a po lekkim ostudzenia przecedź i dodaj 2 szklanki ciepłej wody. Pierwszym płynem zmocz włosy i palcami masuj skórę głowy, poczekaj 5 minut i umyj wodą otrzymaną z powtórnego odwaru. Jest to zabieg wzmacniający przy wypadaniu włosów, łojotoku, łupieżu, z nawet grzybicy. Korzystnie jest, aby bezpośrednio po umyciu nie osuszać włosów i skóry, lecz związać ręcznikiem turban na 30 minut.

Działania niepożądane

Znane są przypadki nadwrażliwości na chmiel, zarówno po podaniu wewnętrznym jak i zewnętrznym. Dotykanie świeżych roślin może spowodować reakcję alergiczną.

Przetwory z chmielu

Napar chmielowy: 1 łyżkę szyszek zalać 1 szklanką wody wrzącej i postawić pod przykryciem na 30 minut. Pić 2-3 razy dziennie po 1/4-1/3 szklanki na 30-60 min przed posiłkiem jako środek poprawiający trawienie, rozkurczowy i wzmacniający, a także łagodnie uspokajający.
Napój w nadpobudliwości płciowej: do butelki piwa jasnego wsypać po l łyżeczce szyszek chmielowych, liści melisy i liści mięty, pozostawić na 12 godz. i przecedzić. Pić od 1/2 szklanki do całej butelki, zależnie od wieku i stopnia nasilenia nadpobudliwości seksualnej u mężczyzn i kobiet.
Zioła w bezsenności: zmieszać po 30 g szyszek chmielowych, ziela dziurawca i korzeni kozłka oraz po 20 g liści mięty pieprzowej i ziela serdecznika lub liści melisy. Zalać 2 łyżki ziół 2,5 szklanki wody wrzącej i odstawić na 30 min pod przykryciem. Pić 2/3 szklanki 2-3 razy dziennie po jedzeniu, przy bezsenności wywołanej przez nerwice narządowe oraz ogólnym pobudzeniu nerwowym i uczuciu niepokoju.

Preparaty gotowe 

Wyciąg z szyszek chmielowych wchodzi w skład preparatów uspokajających Nervosol – krople i Neospasmina/ Senospasmina – syrop. Można także zakupić Lupulinę w tabletkach.

Działanie uspokajające ma także kozłek lekarski

Kozłek lekarski Valeriana officinalis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *