Boli Cię głowa i jesteś przemęczony? Lubisz słońce i treningi fitness? To coś dla Ciebie.

Boli Cię głowa i jesteś przemęczony? Lubisz słońce i treningi fitness? To coś dla Ciebie.

Przypuszczam, że jak większa część społeczeństwa, Ty również żyjesz w stresie. Wraz z Tobą, żyją w nim także Twoje komórki, co w ich przypadku nie oznacza jednakże stanu napięcia, lecz nierównowagę. W Twoim organizmie jest zbyt dużo wolnych rodników w stosunku do antyoksydantów. Na początku organizm daje Ci o tym znać łagodnie, np. boli Cię głowa. Z czasem jednak utrzymujący się stres oksydacyjny może doprowadzić do bardzo poważnych chorób.

Czym są wolne rodniki?

Wolne rodniki to szkodliwe formy tlenu, które są niekompletne. Brakuje w nich elektronu. Powstają zarówno w wyniku procesów metabolicznych, jak i pod wpływem działania promieniowania ultrafioletowego, promieniowania jonizującego oraz ultradźwięków. Jest to całkowicie naturalny i nieunikniony proces. Niestety atomy tlenu nie lubią tego wybrakowanego stanu i odbierają brakujący im elektron innym strukturom biologicznym, tym samym je uszkadzając. Ich ofiarami padają białka, DNA, lipidy oraz węglowodany. W Twoim organizmie zachodzą wtedy stany patologiczne, często prowadzące do przypadłości poważniejszych niż ból głowy, czy zmęczenie.

Co to są antyoksydanty?

Na szczęście w Twoim organizmie są też antyoksydanty. Są one związkami przeciwutleniającymi, które neutralizują aktywność wolnych rodników. W warunkach homeostazy Twój organizm jest w stanie równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami, a antyoksydantami. Wtedy też wolne rodniki spełniają swoją pozytywną rolę, jak np. dezaktywacja wirusów i bakterii.
Stanem przeciwnym do homeostazy jest wspomniany wcześniej stres oksydacyjny. Równowaga organizmu jest zaburzona, gdy antyoksydantów jest zbyt mało, by dezaktywować wolne rodniki.


Oto czynniki, które wywołują stres oksydacyjny:

 1. palenie tytoniu
 2. picie alkoholu
 3. przyjmowanie leków
 4. infekcje
 5. nieodpowiednia dieta
 6. zanieczyszczenia chemiczne żywności i środowiska

Utrzymywanie się w organizmie stanu nierównowagi przez dłuższy czas może doprowadzić do takich chorób, jak miażdżyca, cukrzyca, alergie, astma, zaćma i wiele innych. Jedynym sposobem na zachowanie Twojego zdrowia jest dostarczenie Twojemu organizmowi odpowiedniej ilości antyoksydantów wraz z dietą. Twój organizm sam antyoksydantów nie wytworzy. Bogatym źródłem tych substancji są głównie owoce i warzywa, ale nie tylko.

Spośród antyoksydantów najbardziej znane są karotenoidy. Nadają one zarówno roślinom, jak i zwierzętom barwę od żółtej po czerwoną.

Astaksantyna

Astaksantyna to jeden z najsilniejszych karotenoidów. Charakteryzuje się ona fioletowym zabarwieniem. Występuje w glonach, drożdżach, łososiu, pstrągu, krewetkach, rakach i skorupiakach. Odpowiada za czerwony kolor ich mięsa i skorupy. Astaksantyna jako przeciwutleniacz jest 14 razy silniejsza od witaminy E, 54 razy silniejsza od β-karotenu i 65 razy silniejsza od witaminy C.

Właściwości astaksantyny:

 1. działa przeciwbólowo i zmniejsza stany zapalne
 2. dodaje energii
 3. wzmacnia ochronę przeciwko promieniowaniu UV
 4. zwiększa siłę mięśni i przyspiesza ich regenerację
 5. chroni wątrobę, serce, oczy i stawy
 6. zmniejsza liczbę uszkodzeń DNA
 7. przeciwdziała nowotworom
 8. wzmacnia ochronę przed wrzodami żołądka wywołanymi przez Helicobacter pylorii
 9. przeciwdziała procesom starzenia spowodowanym degradacją kolagenu

Zaletą astaksantyny do wykorzystania na co dzień jest jej działanie przeciwbólowe. Jeżeli nie chcesz (albo z przyczyn zdrowotnych nie możesz) zażywać tabletek przeciwbólowych i przeciwzapalnych, polecam Ci astaksantynę. Astaksantyna skutecznie łagodzi ból, blokując związki chemiczne odpowiadające za jego odczuwanie. Astaksantyna będzie doskonała dla osób cierpiących na przewlekłe bóle głowy, zapalenia stawów i kości, reumatoidalne zapalenie stawów, czy też dla kobiet mających problem z bolesnymi miesiączkami.

Moją uwagę zwróciła jeszcze jedna szczególna właściwość astaksantyny, która polega na dodawaniu energii. Ten niezwykły karotenoid poprawia wydajność fizyczną i umysłową. Brak energii, przewlekłe zmęczenie, apatia, niechęć do codziennych obowiązków – to przypadłości, na które astaksantyna może stanowić doskonałe antidotum.

Astaksantyna chroni także przed uszkodzeniami powstałymi w wyniku promieniowania UV, a tym samym przeciwko poparzeniom słonecznym. Pozwala Twojej skórze zachować młody i zdrowy wygląd.

Zatem jedz astaksantynę na zdrowie (glony, drożdże, łososia, pstrąga, krewetki, raki i skorupiaki). W przeciwnym wypadku, suplementuj. Polecam korzystanie z naturalnych źródeł astaksantyny, takich jak preparaty zawierające wyciąg z Haematoccous pluvialis, chociaż na dzień dzisiejszy (06.09.2019) trzeba liczyć się z wydatkiem ponad 150,00 zł. Bogatym źródłem tego antyoksydantu jest również olej z kryla, którego ceny zaczynają się od 70,00 zł za 60 kaps.

Zapraszam Cię na mojego bloga, wizytuj, komentuj, pytaj. Czym blog mój bogaty tym rady.

Evelka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *