Arnika górska – nie tylko zewnętrznie

arnika

Występowanie arniki

Arnika bardzo rzadko występuje w Polsce i jest pod ochroną. Rośnie w Sudetach, w Karpatach, na Pomorzu, na Śląsku, na Suwalszczyźnie, na Mazurach, w Puszczy Białowieskiej, na Podlasiu, w Bieszczadach. Nie wolno jej pozyskiwać ze stanu naturalnego. Można ją jednak uprawiać na działkach do celów leczniczych i ozdobniczych.

Skład chemiczny arniki

Kwiat arniki zawiera flawonoidy, cynarynę, olejek eteryczny, a w nim m.in. tymol, związki trójterpenowe, fenolokwasy, kwasy tłuszczowe, goryczki, karotenoidy oraz garbniki.

Arnika na stłuczenia

Arnika jest jednak najbardziej znana z właściwości przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych, ściągających oraz przeciwzakrzepowych. Medykamenty z arniki najczęściej stosuj się zewnętrznie. Substancje czynne zawarte w arnice są dobrym lekiem w przypadku obrzęków i krwiaków po urazach i stłuczeniach. Przyspieszają wchłanianie, zmniejszają ból i wzmacniają ściany naczyń. Zioło działa silnie odkażająco: przeciwgrzybiczo, bakteriobójczo i wirusobójczo, a także przeciwkrwiakowo (przyśpieszają i ułatwiają wsysanie się krwi i wysięków). Wspomoże ona leczenie zwichnięć, skręceń, stłuczeń, zmiażdżeń

Arnika na dolegliwości skórne

Arnika może być polecana w przypadkach oparzeń i odmrożeń I i II st, a także w innych chorobach skóry, takich jak stany zapalne, owrzodzenia, czyraki. Zioło wspomoże również leczenie wylewów podskórnych, uszkodzeń naskórka, owrzodzeń i czyraków. Arnika będzie pomocna w łagodzeniu owrzodzeń jamy ustnej i dziąseł. Zagoi ona otarcia, owrzodzenia żylakowe oraz ukąszenia owadów. Można ją z powodzeniem stosować również jako środek łagodzący bóle w zakrzepowym lub zarostowym zapaleniu żył i w bólach pooperacyjnych. Preparaty z udziałem arniki przyśpieszają gojenie ran, wygładzanie blizn. Działają lekko złuszczająco. Trądziki, liszaje, plamy skórne, wypryski, łuszczyca, łojotok, odparzenia oraz odleżyny także będą wskazaniami do zastosowania arniki.

Arnika na bóle reumatyczne

Arnika znosi bóle korzonkowe, bóle kostne, nerwobóle, reumatyczne bóle mięśni i stawów. Korzystnie działa również w zapaleniu ścięgna, stawu i nerwu oraz bólu barku.

Arnika przed treningiem

Nalewka arnikowa poprawia krążenie skórne, obwodowe, w kończynach, wieńcowe i mózgowe. Rozszerza naczynia krwionośne. Zażywana przed treningiem sportowym zapobiega przedwczesnemu zmęczeniu psychicznemu i fizycznemu, przeciwdziała powstawaniu wysięków okołomięśniowych, a w czasie odpoczynku przyśpiesza ustępowanie zakwasów i hamuje wyzwalanie reakcji prozapalnych. Arnika łagodzi objawy miażdżycy, objawy szumu w uszach, zawrotów głowy, zadyszki, osłabienia serca, szczególnie u osób starszych.

Przetwory arniki należy stosować ostrożnie, bowiem stosunkowo łatwo można je przedawkować, co objawiać się może podrażnieniem skóry, aż do zropienia włącznie. Nie wolno stosować arniki na otwarte rany, oparzenia III st.

Arnika na układ krążenia

Przede wszystkim przetwory z arniki podane doustnie mają korzystny wpływ na układ krążenia. Usprawniają przepływ krwi przez naczynia wieńcowe, zwiększają liczbę skurczów serca i jego objętość wyrzutową. Zmniejszają one także opory w naczyniach obwodowych i poprawiają krążenie w kończynach i mózgu. Obserwuje się też działanie przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe w obrębie obwodowych naczyń żylnych oraz naczyń mózgowych.
Przetwory z arniki stosuje się doustnie w zaburzeniach wieńcowego i mózgowego krążenia krwi u osób w wieku podeszłym oraz tzw. sercu starczym i postępującym osłabieniu mięśnia sercowego na tle miażdżycowym, a także w stanach zapalnych i zakrzepowych naczyń krwionośnych w kończynach dolnych. Arnika ma również działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwzawałowe, pobudzające na krążenie mózgowe i kończynowe oraz rozkurczowe. Arnika jest świetnym ziołem na zapalenie żył, zatory (zakrzepy), pękanie i przepuszczalność naczyń krwionośnych, zaburzenia krążenia, żylaki, bóle kostne i stawowe. Pomoże ona również na nerwobóle i reumatyzm.

Uwaga przy nieprawidłowym ciśnieniu

Jeśli masz nieprawidłowe ciśnienie (zbyt niskie lub zbyt wysokie), doustnie arniki nie zażywaj. Najbardziej znane autorytety polskiego zielarstwa podają informacje sprzeczne co do wpływu arniki na ciśnienie krwi. Jedni podają, że arnika ciśnienie podnosi, inni że obniża. Jeśli nie masz informacji z bezwzględnie sprawdzonego źródła, zrezygnuj ze stosowania arniki doustnie.

Arnika na układ pokarmowy

Doustne przyjmowanie preparatów arniki poprawia pracę przewodu pokarmowego, powodując zwiększone wytwarzanie soku żołądkowego i żółci. Arnika przyspiesza przemianę materii. Znosi stany skurczowe w przewodzie pokarmowym. Arnikę doustnie należy stosować ostrożnie, bowiem w dużych dawkach wywołuje silne przekrwienie błony śluzowej żołądka, wymioty, biegunkę, a także osłabienie pracy serca i zwężenie źrenic oraz bóle głowy. Doustne przyjmowanie preparatów arniki przeciwwskazane jest w ostrych i podostrych stanach zapalnych żołądka i jelit oraz podczas leczenia naparstnicą.

Przeciwwskazania do stosowania arniki

Przeciwwskazaniem do stosowania arniki jest uczulenie na arnikę, zażywanie syntetycznych leków nasercowych oraz zarówno ciąża jak i karmienie piersią.
Arnika może wywołać u niektórych ludzi uczulenie. Preparaty arnikowe trzeba dawkować i sporządzać precyzyjnie. Przedawkowane wywołują podrażnienie gardła i przewodu pokarmowego. W przypadku zatrucia arniką należy wywołać wymioty poprzez podanie wody z dużą ilością soli, a następnie zażyć 20-30 tabletek węgla lekarskiego i udać się do szpitala.

Synergizm arniki

Arnikę warto zażywać z rutą, nagietkiem, konwalią, kokoryczką, nawłocią, nostrzykiem i kasztanowcem. Działa wówczas bardzo efektywnie.
Zioła z arniką: zmieszać po 50 g kwiatów kasztanowca, kwiatów jarzębiny i kwiatów głogu oraz 20 g kwiatów arniki. Łyżkę mieszanki zalać w termosie 2 szklankami wody wrzącej. Po godzinie przecedzić. Pić małymi porcjami w ciągu dnia w stanach zapalnych i zakrzepowych naczyń krwionośnych w kończynach dolnych.

Napar z arniki

Najłatwiej jest sporządzić napar. W tym celu należy wziąć 1 łyżeczkę kwiatu mielonego, zalać 200 ml wrzącej wody i parzyć 20 minut. Następnie przecedzić. Napar pijemy co 6-8 godzin po 30 ml. Możemy go także używać jako płukanki do jamy ustnej i gardła oraz przy stanach zakażeniowych i zapalnych oraz narządów płciowych. Można stosować go także w formie okładów, do płukania włosów i przemywań.

Odwar z arniki


Jeśli chcemy użyć odwaru, bierzemy 1 łyżeczkę suszu, zalewamy 250 ml wody, gotujemy 5 minut, odstawiamy na 15 minut. Następnie przecedzamy. Odwaru nie stosuje się doustnie.
Jeszcze innym preparatem z arniki jest wyciąg octowy, sporządzony na bazie octu. 1 część kwiatów lub ziela rozdrobnionego (świeżego lub suchego) zalać 5 częściami octu spożywczego o temp. 60-80 stopni C. Nie przecedzać. Po 7 dniach maceracji można stosować. 1 łyżka octu arnikowego na 1-2 szklanki wody: od płukania jamy ustnej i gardła przy stanach zapalnych, w tym zapaleniu dziąseł, pleśniawkach, infekcjach Candida, bolesnych nadżerkach. Będzie on również doskonały do przemywania skóry łojotokowej, z ropniami, wypryskami. Także do okładów na opuchnięte stopy, podudzia, w okolice obolałych stawów, z obrzękiem, na miejsca uderzone, z siniakami, krwiakami do okładów na odleżyny, owrzodzenia i rany.

Nalewka z arniki


Na kontuzje sportowe można sporządzić mieszaninę: 1 łyżka nalewki arnikowej + 1 szklanka wody + 1 łyżka octu lub roztworu Altacetu.
Nalewka z arniki wchodzi w skład maści arnikowej. Wyciągi płynne z arniki są składnikami kosmetyków zalecanych do pielęgnowania skóry trądzikowej, z “problemami naczynkowymi”. W handlu są dostępne kremy, żele, maści, mleczka arnikowe. Najgorsze są kosmetyki oparte na ekstraktach glikolowych, parafinowych, wazelinowych z arniki. Takie preparaty są bezwartościowe.

Inne zioło polecane na układ żylny to kasztanowiec. Zapraszam do wpisu:

Zbawienne działanie kasztanowca w leczeniu chorób żył

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *