Arcydzięgiel litwor – na żołądka niedomaganie

arcydzięgiel

Arcydzięgiel jest to zioło, które w Polsce spotyka się w Sudetach i Karpatach nad brzegami potoków. Jest po całkowitą ochroną. W medycynie ludowej wywar z korzenia arcydzięgla stosuje się jako środek wykrztuśny, moczopędny, żółciopędny, napotny, rozluźniający. Działa także uspokajająco, łagodząco na ból, regulująco na pracę serca, pomocniczo przy porażeniach ośrodkowego układu nerwowego (hipochondria, nietrzymanie moczu, paraliż). Wspiera leczenie biegunek.

Skład chemiczny arcydzięgla

Arcydzięgiel zawiera ponad 100 związków chemicznych, które są wykorzystywane w lecznictwie. Najważniejsze z nich: olejek eteryczny, a w nim felandren, pinen, cymol, kwasy (metylomasłowy, angelikowy i in.), związki kumarynowe i furanokumarynowe (np. ksantotoksyna, ksantotoksol, angelicyna, imperatoryna, bergapten, oksypeucedanina, archangelikaina i apteryna), garbniki, kwasy organiczne (np. kwas angelikowy, cytrynowy, malonowy fumarowy i kawowy), flawonoidy (np. archangelenon)i sole mineralne, witaminy, żywice, znaczne ilości skrobi oraz pektyny. Jest także czynnik pobudzający wytwarzanie interferonu zwalczającego infekcje, zwłaszcza wirusowe u ludzi i zwierząt.

Działanie arcydzięgla na układ pokarmowy

Wyciągi wodne, alkoholowe i olejowe z arcydzięgla wywierają wpływ żółciopędny, pobudzający trawienie i apetyt poprzez zwiększenie wydzielania soków trawiennych (żołądkowych, jelitowych i trzustkowych). Dzieje się tak za sprawą odruchu wywołanego gorzkim smakiem zioła. Arcydzięgiel pobudza również wytwarzanie enzymów trawiennych: pepsyny i pentagastryny w żołądku. Przetwory z korzenia arcydzięgla mają zastosowanie w zaburzeniach trawiennych. Zaliczymy do nich bóle brzucha, wzdęcia, odbijanie, brak łaknienia i nieregularne wypróżnienia. Można go również podawać w stanach skurczowych żołądka, dróg żółciowych, osłabieniu ruchów perystaltycznych jelit, zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym i utrudnionym jej dopływie do dwunastnicy. Arcydzięgiel poprawia krążenie krwi w obrębie układu pokarmowego, przez co przyśpiesza wchłanianie składników pokarmowych.

W aptekach i w sklepach zielarskich dostępny jest preparat Melisana Klosterfrau – płyn, zawierający ekstrakt etanolowy z arcydzięgla (oraz wielu innych ziół). Stosuje się go się go w stanach złego samopoczucia z objawami nadmiernej wrażliwości na zmiany pogody, zaburzenia czynności żołądka i jelit na tle nerwowym. Dodatkowo można stosować miejscowo na skórę aby zmniejszyć nerwobóle i powysiłkowe bóle mięśni.

 Działanie arcydzięgla uspokajające

Angelicyna, zawarta w przetworach z arcydzięgla, wyróżnia się działaniem uspokajającym. Wpływa na ośrodkowy układ nerwowy przeciwlękowo, antydepresyjnie, ale równocześnie usuwa objawy wyczerpania nerwowego. Zioło obniża ciśnienie krwi. Działa ono rozkurczowo na drogi moczowe, jelita, żołądek i przewody żółciowe. Pochodne furanokumaryny i niektóre składniki olejku eterycznego arcydzięgla działają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. Dlatego też przetwory z arcydzięgla są stosowane jako wiatropędne. Ponadto arcydzięgiel wzmaga odporność układu nerwowego i w pewnym stopniu przypomina działanie korzenia żeń-szenia.
Wyciąg płynny z korzenia arcydzięgla wchodzi w skład płynu Nervosol (Herbapol), stosowanego w stanach zwiększonego napięcia nerwowego, uczuciu niepokoju i trudności w zasypianiu.

Działanie arcydzięgla na układ wydalniczy

Arcydzięgiel ma wpływ moczopędny oraz napotny na organizm człowieka. Wspomaga on leczenie stanów zapalnych układu moczowego, a także skąpomoczu. Przyczynia się do przyspieszenia eliminacji z ustroju zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii.

Arcydzięgiel rozgrzewająco

Zioło będzie naszym doskonałym sprzymierzeńcem w walce z przezięieniem oraz przemarznięciem, gdyż działa silnie rozgrzewająco.

Arcydzięgiel – zewnętrzne działanie

Olejek lub nalewkę arcydzięglową stosuje się do wcierań przy nerwo- mięśnio- i stawobólach, przy przeziębieniach oraz nieżytach układu oddechowego. Działają one przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Olejek eteryczny z arcydzięgla wykazuje właściwości bakterio i grzybobójcze, chociaż niektóre gatunki mikroorganizmów, jak pałeczka okrężnicy i paciorkowiec złocisty są mało na nie wrażliwe. Zewnętrznie arcydzięgiel działa także rozgrzewająco, poprawiając także miejscowe ukrwienie skóry i mięśni. Arcydzięgiel pomoże przy: chorobach skórnych, stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, zapaleniu spojówek i powiek. Ponadto łzawienie i swędzeniu oczu, stany ropne oczu, stany zapalne uszu to także wskazania dla dzięgla. Ponadto przy przetłuszczających się włosach, tłustym łupieżu, przetłuszczającej się skórze, stanach zakażeniowych i zapalnych narządów płciowych również go użyjmy.

Ksantotoksyna, ksantotoksol, angelicyna i inne pochodne furanokumaryny wykazują działanie fotodynamiczne. Zwiększają one wytwarzanie pigmentu melaniny w skórze po wystawieniu jej na działanie światła słonecznego. Oznacza to zwiększenie wrażliwości skóry i błon śluzowych na promienie Słońca. Może to być umiejętnie wykorzystane w leczeniu wielu chorób skórnych, np. łuszczycy, bielactwa, trądziku młodzieńczego. Jednakże osoby nadwrażliwe na promienie słoneczne podczas zażywania arcydzięgla muszą chronić ciało przed bezpośrednim wpływem słońca.

Arcydzięgiel na układ oddechowy

Preparaty z arcydzięgla ułatwiają oddychanie, zwiększają częstość wentylacji płuc, działają wykrztuśnie.

Działania niepożądane

Świeży arcydzięgiel może wywoływać uczulenie u niektórych osób. Może się ono objawiać  rumieniem, świądem, pieczeniem, pokrzywką, a nawet zmianami pęcherzowymi, jak po oparzeniu. Przyjmowanie preparatów arcydzięglowych zwiększa wrażliwość skóry na promienie słoneczne, mogąc powodować miejscowy obrzęk, przekrwienie lub powstanie pęcherzy już po krótkim naświetlaniu.

Napar arcydzięglowy

Napar sporządzamy z 5 g zioła na 200 ml wrzątku (także mleka z miodem). Wypijamy w ciągu dnia małymi porcjami, szczególnie przy przeziębieniu, kaszlu, zapaleniu zatok, grypie, zapaleniu oskrzeli, również jako środek antydepresyjny, przeciwlękowy i przeciwnerwicowy. Możemy nim przemywać cerę tłustą, trądzikową, zakażoną bakteriami i drożdżakami. Poprawia on koloryt skóry, pobudza krążenie krwi. Poprawia jędrność skóry. Zmniejsza łojotok. Ma silny wpływ antyseptyczny.

Nalewka arcydzięglowa

Silniej, ale bardziej drastycznie na skórę działa nalewka arcydzięglowa (na alkoholu 40-60%, 100 g korzeni na 500 g alkoholu) lub spirytus arcydzięglowy (1:5 na spirytusie, lub olejek arcydzięglowy rozpuszczony w spirytusie).
Spirytus i olejek arcydzięglowy rozgrzewają i poprawiają ukrwienie skóry, wspomagają tym samym ustępowanie wysięków okołostawowych i po urazach. Mają właściwości przeciwreumatyczne i przeciwartretyczne. Usprawniają odżywianie tkanki chrzęstnej i usuwanie z niej szkodliwych produktów przemiany materii. Wywierają wpływ przeciwbólowy i odkażający. Są doskonałe także do wcierania w stopy i plecy przy przeziębieniu i grypie, bólach mięśni i nerwobólach, przy zakwasach.
Nalewka arcydzięglowa zażyta doustnie działa wzmacniająco i przeciwdepresyjnie, znosi kolki i nerwice wegetatywne, usuwa objawy zadyszki. Zażywać ją można po 5-10 ml 1-3 razy dziennie. Można również podać do mleka z miodem gorącego w ilości 10 ml, przy przeziębieniu, gonitwie myśli, lęku i zdenerwowaniu oraz depresji.
Olejek i spirytus arcydzięglowe zabijają roztocza, owady, bakterie i grzyby. Mogą służyć do wcierania, do sporządzania maści 15% profilaktycznej arcydzięglowej (wcierać po kąpieli w basenach, łaźniach publicznych, spaniu w hotelowej pościeli), do smarowania samych zmian skórnych.

Przepis z arcydzięglem

Spirytus sporządzony według poniższego przepisu służy do wcierania przy nerwo- i mięśniobólach oraz reumatyzmie i artretyzmie. Ma działanie rozgrzewające i przeciwbólowe.
Składniki:
Arcydzieglowy olejek  0,3 cz.
Walerianowy olejek (kozłkowy) 0,1 cz.
Jałowcowy olejek 0,1 cz.
Kamfora 2 cz.
Spiritus 95% 75 cz.
Woda destylowana 25 cz.
Olejki i kamforę rozpuścić w spirytusie, potem dopiero dodać wodę, silnie wstrząsnąć, po kilku dniach przesączyć. Chronić od światła. Przechowywać w szczelnych naczyniach.

Zapraszam do wpisu o dziurawcu, który z dzięglem będzie doskonale współdziałał:

Lecznicze właściwości dziurawca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *