Angelica archangelica L. dla układu pokarmowego.

Dzięgiel chiński jest rośliną dwuletnią, pochodzącą z północnej Europy i Azji. Ogonki liściowe są wykorzystywane w cukiernictwie jako „kandyzowany dzięgiel”, a nasiona o aromatycznym i gorzkim smaku są stosowane w aperitifach, takich jak Vermouth, i likierach, takich jak Benedictine i Chartreuse. Arcydzięgiel ma zastosowanie lecznicze od czasów starożytnych. Dioscorides stosował go w leczeniu zaburzeń oddechowych i problemów żołądkowych i ta tradycja kontynuowana jest do dnia dzisiejszego.

Składniki:

– olejek eteryczny
– furanokumaryny
– kumaryny
– fenolowe kwasy karboksylowe
– inne

Główne działania A. archangelica:

I. moczopędne, przeciwreumatyczne
II. wykrztuśne, oczyszcza flegmę
III. gorzki tonik trawienny
IV. przeciwskurczowy
V. pobudza krążenie i działa kardiotonicznie

Główne zastosowania A. archangelica:

I. grypa z zapaleniem zatok, reumatyzm
II. zapalenie zatok i oskrzeli
III. osłabienie trawienia, anoreksia na tle nerwowym, otyłość
IV. kolka jelitowa, wzdęcia.
V. zimne kończyny

Temperatura

Arcydzięgiel jest ciepłym ziołem, ale nie gorącym. Dla oznak zimna w organizmie można go łączyć z ziołami takimi jak Capsicum, Cinnamomum lub Zingiber. Jeśli zaś w organizmie panuje gorąco można go łączyć z ziołami zimnymi lub chłodnymi. Jest zalecany dla słabego krążenia z osłabieniem trawienia i chronicznego zapalenia oskrzeli.

Układ pokarmowy

Arcydzięgiel jest ziołem umiarkowanie gorzkim. Nie jest tak gorzki jak, na przykład, Artemisia. Gentiana czy Hydrastis i ma umiarkowany wpływ na układ wątrobowo-żółciowy. Jeśli wymagane jest silne gorzkie działanie, zioło musi być połączone np. z Cinchona lub Centaurium. Dzięgiel może rozluźnić skurcze jelit ale nie jest ani silnie uspokajający, ani antydepresyjny. Jeśli dyskomfort w jamie brzusznej i otyłość są związane z lękiem lub depresją to należałoby go połączyć z innymi ziołami przeciwskurczowymi, takimi jak Rosmarinus na depresję lub Lavandula na niepokój. Dla osłabienie trawienia związanych z zapaleniem żołądka i jelit bardziej odpowiednia byłaby Gentiana.

Dzięgiel w połączeniu z innymi ziołami

Odpowiednie połączenie Angeliki z innymi ziołami może rozszerzyć jej zakres stosowania. Podstawową jednostką w kombinacji ziół jest ich para. UWAGA Przed użyciem którejkolwiek z poniższych par ziół, ważne jest, aby zapoznać się z przeciwwskazaniami do stosowania dla każdego zioła w parze.

Arcydzięgiel + Imbir – Osłabienie trawienia + wzdęcia

Ostre składniki Imbiru mogą łączyć się z składnikami Dzięgla, aby rozgrzać i wywołać pocenie się, a składniki aromatyczne obu ziół mogą rozluźnić skurcze mięśni w jelitach. Unikalna kombinacja składników gorzkich, aromatycznych i cierpkich sprawia, że Dzięgiel jest idealnym ziołem na osłabienie śledziony z zimnem i wilgocią. Dzięgiel i Zingiber mogą również mieć rozgrzewające działanie wykrztuśne u pacjentów z objawami zimna i zaflegmienia płuc.

Arcydzięgiel + Szkarłatka amerykańska – Przewlekłe zapalenie zatok + otyłość

Oba zioła mogą mieć działanie wysuszające, aby usunąć wilgoć i flegmę, ale Dzięgiel jest rozgrzewający, podczas gdy Szkarlatka może mieć efekt chłodzący. Mogą one pomóc w utracie wagi, pod warunkiem, że pacjent stosuje również odpowiednie ćwiczenia i dietoterapię.

Recepty

1. Osłabienie trawienia + wzdęcia

Juniperus 1 lekko ciepłe, aromatyczne, lekko cierpkie, lekko kwaśne
Angelica arc. 1 ciepłe, aromatyczne, gorzkie, cierpkie
Artemisia abs. 1 ciepłe, chłodne, aromatyczne, gorzkie
Gentiana 1 neutralne, chłodne, gorzkie
Citrus (dojrzała skórka) 0,5 ciepłe, cierpkie, aromatyczne, gorzkie
Zingiber 0,5 ciepłe, cierpkie, aromatyczne

Ogólna temperatura tej kombinacji jest ciepła. Jest ona przeznaczona dla stanów osłabionego trawienia związanego ze stagnacją w jelitach. Jałowiec i Arcydzięgiel to rozgrzewające, wysuszające i aromatyczne zioła, które są stosowane przy utracie apetytu z osłabieniem trawienia, zmęczeniem i sennością. Artemisia i Gentiana to gorzkie zioła pobudzające apetyt, są one wspomagane przez gorzkie składniki Arcydzięgla. Citrus i Zingiber pomagają śledzionie w osuszeniu zaflegmienia.

Zastosowanie: utrata apetytu, słabe i powolne trawienie, zmęczenie i senność.

Tę kombinację można przyjmować w postaci 5 ml nalewki 1:5 w ćwierć szklanki wody, trzy razy dziennie. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, przerw i modyfikacji, przez okres do 1 miesiąca.

2. Depresja + Otyłość

Angelica arc. 1 ciepłe gorzkie, cierpkie, aromatyczne
Zanthoxylum (jagody) 1 ciepłe gorzkie, aromatyczne, gorzkie
Juniperus 1 51. ciepłe aromatyczne, lekko cierpkie, lekko kwaśne
Rosmarinus 1 ciepłe aromatyczne, gorzkie, cierpkie
Turnera 1 ciepły, gorzki, aromatyczny, cierpki
Panax gin. 1 lekko ciepły słodki, lekko gorzki
Zingiber 0,5 ciepły cierpki, aromatyczny
Capsicum 5-20 kropli ostry cierpki

Ogólna temperatura tej kombinacji jest ciepła. Capsicium może być pominięta, aby obniżyć ogólną temperaturę recepty.

Zastosowanie: chroniczna depresja, smutek i samotność, z jedną lub lub więcej z poniższych objawów:
– uczucie zimna
– senność, uczucie ciężkości w ciele i kończynach
– spowolnienie umysłowe, otępienie umysłowe
– obrzęk

Kombinacja ta może być przyjmowana w postaci 5-7,5 ml nalewki 1:5 w ćwierć szklanki ciepłej wody, trzy razy dziennie, jest przeznaczona do długotrwałego stosowania.
Uwaga Ta kombinacja jest ciepło-gorąca w temperaturze. Pacjent powinien być monitorowany pod kątem pojawienia się niepożądanych objawów gorąca, niepokoju lub drażliwości, a w przypadku ich wystąpienia, należy przerwać podawanie leku lub zmodyfikować go. Należy również zapoznać się z ostrzeżeniami dotyczącymi wszystkich ziół w recepcie. Ta kombinacja nie jest w żaden sposób sugerowana jako leczenie otyłości. Jest ona raczej przeznaczona do leczenia ogólnego wzorca stagnacji z nagromadzeniem wilgoci i flegmy, czego otyłość może być jednym z wielu objawów.

Ważne rozróżnienie: należy starannie rozróżnić zastosowanie:

– terapeutycznych dawek arcydzięgla w postaci naparu, odwaru, lub nalewki
– olejku eterycznego z arcydzięgla
– wyizolowanych składników arcydzięgla, takich jak bergaptan.

Dawka

Suszone ziele: BHP (British Herbal Pharmacopoeia – Farmakopea Brytyjska) wymieniła 1-2 g suszonego korzenia, trzy razy dziennie.
Nalewka: BHP wymieniła 0,5-2 ml wyciągu płynnego 1:5 (w alkoholu 50%) trzy razy dziennie.
Dawka początkowa: Można zacząć od dawki standardowej.
Czas trwania: Należy unikać długotrwałego stosowania tego zioła dla osób z uczuciem gorąca i / lub suchości.

Organy

Z punktu widzenia medycyny chińskiej Arcydzięgiel może być kojarzony głównie z zaburzeniami następujących układów:

Śledziona, Żołądek – gorzki tonik trawienny
Jelita – wzdęcia jelit i kolka jelitowa
Płuca – środek wykrztuśny i przeciwskurczowy w astmie oskrzelowej
Serce – choroby naczyń obwodowych
Wątroba – problemy z wątrobą

Trawiennie Dioscorides zalecał Dzięgiel na wzdęcia, a Lonicerus wymieniał go na bóle żołądka spowodowane przeziębieniem. Culpeper napisał, że Dzięgiel może rozgrzać zimny żołądek, wspomóc trawienie i łagodzić skutki przejedzenia. Według Tabernaemontanus’a Dzięgiel może zwiększyć apetyt i jest dobry na zgagę, kwaśność żołądka i bóle w nadbrzuszu. BHP (British Herbal Pharmacopoeia – Farmakopea Brytyjska) wymienia Dzięgiel na dyspepsję ze wzdęciami, a Mabey stwierdził, że to zioło rozgrzewa i stymuluje trawienie oraz leczy niestrawność, kolkę i wzdęcia.

Gorzki tonik trawienny Według zarówno Gerarda, jak i Tabernaemontanus’a Angelica może zwiększyć apetyt. Zarówno Gerard jak i Culpeper pisali, że A. archangelica otwiera niedrożności wątroby i śledziony. Tabernaemontanus powiedział, że sproszkowany korzeń Arcydzięgla może rozgrzewać wątrobę i leczyć jej przepracowanie. Wichtl stwierdził, że Angelica pobudza wydzielanie soków żołądkowych. BHP wymienia go w przypadku anorexia nervosa. Według Millsa: „prawdopodobnie nie ma lepszego leku na rekonwalescencję w zachodniej materia medica”.

Wątrobowo Tabernaemontanus zalecał Dzięgiel na warunki zimna i stagnacji w wątrobie, a Culpeper napisał, że likwiduje zatory wątroby i śledziony. Niemiecka monografia Komisji E wymienia działanie żółciopędne dla tego zioła, natomiast Wichtl zauważył, że Angelica jest włączona do niemieckich kombinacji dla układu żółciowego.

Gorzka właściwość A. archangelica przejawia się się w jego stosowaniu jako gorzki tonik trawienny do leczenia słabego apetytu, anorexi nervosa i osłabienia trawienia. Tradycyjne Zachodnie wykorzystanie A. archangelica dotyczy również leczenia anemii.

Źródła:

Combinig Western Herbs and Chinese Medicine, Jeremy Ross

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *